1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetoff [14.1K]
3 years ago
14

Ms. Turner is buying deli meat to make sandwiches for a class picnic. She buys 14 pounds of roast beef for $51.10. She also buys

12 pounds of smoked turkey for $42.60. Ham costs $3.80 per pound. Which kind of deli meat is least expensive per pound?

Mathematics
2 answers:
Masja [62]3 years ago
8 0
RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb

Answer: Turkey is the LEAST expensive
SashulF [63]3 years ago
6 0
I hope this helps you

You might be interested in
F(x)=x²-3x-2 then f(-1) is given by​
evablogger [386]

Answer:

f(-1) = 2

Step-by-step explanation:

To evaluate this function at x = -1, replace "x" in the equation with (-1) (you should use the parentheses as indicated here).

f(x)=x²-3x-2 becomes

f(-1)=(-1)² - 3(-1) -2, or

f(-1) = 1 + 3 - 2, or

f(-1) = 2

8 0
2 years ago
A manufacturer packages coffee beans in 50 kg
WARRIOR [948]

Answer:

49.65-50.35

Step-by-step explanation:

0.7% of 50 is 0.35. We can find the range by first subtracting that from 50 which is 49.65, then adding it to get 50.35.

7 0
2 years ago
A warren of rabbits has a population of 25. The population is increasing at a rate of 20% per year. How can you write an exponen
KonstantinChe [14]

Answer:

f(x)= 25(1 + 0.20)^t

Step-by-step explanation:

The formula- <em>f(x)= a(1+r)^x</em>

<em />

a= initial amount (25)

r= growth rate (20%... 0.20)

x= # of times (we don't have that in here)

When you plug in the values, you get

f(x)= 25(1 + 0.20){t}

hope this helps!!

3 0
2 years ago
Simplify to a single power of 2
salantis [7]

Answer:

the answer is 2 and 1

Step-by-step explanation:

0 votes

Step-by-step explanation:This leads to another rule for exponents—the Power Rule for Exponents. To simplify a power of a power, you multiply the exponents, ...  More

6 0
2 years ago
sam lives in Massachusetts and wants to buy a television that costs $2000. the sales tax in Maine is only 5% which is less than
nexus9112 [7]
2000(1.0625)dave vs sam 2000(1.05)+30
2125 dave vs. sam 2,100+30
2125 dave vs. sam 2130
dave is correct, because it costs five dollars less in massachusetts than in Maine
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Give the domain, range, intercepts, asymptotes, intervals of increasing and decreasing, intervals of positive and negative, symm
    9·1 answer
  • 154×35= can you show work
    11·2 answers
  • How do U dooo this ???
    12·1 answer
  • The Great Speedster roller coaster runs 3 trains every 10 minutes. At that rate, how many trains does the roller coaster run eve
    9·1 answer
  • Suppose that the inside bottom of a box is painted with three colors: 1/3 of the bottom area is red, 1/6 is blue, and 1/2 is whi
    8·1 answer
  • Is 5/16 of a gallon equal to 5 cups
    8·2 answers
  • Solve each equation &amp; show<br> 3) 36 = 1+ 7a
    15·2 answers
  • Savannah had $13. She earned more money babysitting She now has at least $20.
    9·1 answer
  • Please help I will give brainiest if it's right
    13·1 answer
  • A city official would like to know if there is public support for increasing funding for arts programs. To collect data, the cit
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!