1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kicyunya [14]
3 years ago
15

-7 (3e-2f+4)+6e-2 can you please help me solve this?

Mathematics
1 answer:
Serjik [45]3 years ago
8 0
-7(3e-2f+4)+6e-2 
(distribute the -7) 
-21e+14f-28+6e-2 
(combine and like terms)
answer = -15e+14f-30 
You might be interested in
What is -3 (x+2) = 16 -x
arsen [322]

Answer:

x = -11

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right

Distributive Property

<u>Algebra I</u>

Equality Properties

  1. Multiplication Property of Equality
  2. Division Property of Equality
  3. Addition Property of Equality
  4. Subtraction Property of Equality

Terms/Coefficients

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

<em>Identify.</em>

-3(x + 2) = 16 - x

<u>Step 2: Solve for </u><em><u>x</u></em>

  1. [Distributive Property] Distribute -3:                                                                -3x - 6 = 16 - x
  2. [Addition Property of Equality] Add <em>x</em> on both sides:                                     -2x - 6 = 16
  3. [Addition Property of Equality] Add 6 on both sides:                                    -2x = 22
  4. [Division Property of Equality] Divide -2 on both sides:                                x = -11
5 0
3 years ago
ryan pays $3.78 for a bag of 14 tangerines. find the unit price in dollars per tangerine. if necessary round your answer to the
sveta [45]

Answer: $3.70

Step-by-step explanation: To find unit price per, just divide total units by total price. So in this case dividing 14 ( total tangerines) by 3.78 ( total price paid) gives us the price per tangerine, which is $3.7037, or rounded to $3.70

8 0
3 years ago
5x^2-23x+12<br>this is the question im stuck on
AURORKA [14]
Rewrite it as 5x^2 -20x-3x+12
then (5x^2 -20x)(-3x+12)
then use gcf and u will get the answer in a binomial form
8 0
3 years ago
Please help me with this dont guess pls!
dexar [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A class has a total of 135 absences over 18 weeks. what is the mean number of absences per week?
Butoxors [25]
135 divided by 18 is 7.5 so I would guess 7 each week and maybe possibly 8 on some weeks
5 0
3 years ago
Other questions:
  • mr perkins has $120 in a savings account. the interest rate is 5% per year and is simple interest. how much will he have in 2 ye
    5·1 answer
  • If $200 is put in the bank and each year the account earns 5% simple interest, then how much interest will be earned in two year
    11·1 answer
  • Write an appropriate inverse variation equation if y = 5 when x = 3
    11·1 answer
  • I need help with this :)
    13·1 answer
  • Solve the solution: 2y=8 5y=2x-4
    12·1 answer
  • 7th grade stuff please help on part f
    12·1 answer
  • A right rectangular prism has a length of 6 cm, a width of 8 cm, and a height of 4 cm. The dimensions of the prism are halved.
    11·2 answers
  • The graph of a linear equation shows the points (3,1) and (6,0) as two of its solutions. Which point is another solution to the
    5·1 answer
  • A local pizzeria offers 14 toppings for their pizzas and you can choose any 4 of them for one fixed price. How many different ty
    7·2 answers
  • Find the derivative using the first principles. ​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!