1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skad [1K]
3 years ago
5

Help can't figure this problem out

Mathematics
1 answer:
Darya [45]3 years ago
8 0
(x^1/2 y^-2/3)^-6
= x^(1/2*-6) y^[(-2/3) *(-6)]
= x^-3 y ^4
= y^4 / x^3

answer is D.  y^4 / x^3  
You might be interested in
A basic cellular phone plan costs $4 per month for 70 calling minutes. Additional time costs $0.10 per minute. The formula C= 4+
Harrizon [31]

Answer:

For a monthly cost of at least $7 and at most $8, you can have between 100 and 110 calling minutes.

Step-by-step explanation:

The problem states that the monthly cost of a celular plan is modeled by the following function:

C(x) = 4 + 0.10(x-70)

In which C(x) is the monthly cost and x is the number of calling minutes.

How many calling minutes are needed for a monthly cost of at least $7?

This can be solved by the following inequality:

C(x) \geq 7

4 + 0.10(x - 70) \geq 7

4 + 0.10x - 7 \geq 7

0.10x \geq 10

x \geq \frac{10}{0.1}

x \geq 100

For a monthly cost of at least $7, you need to have at least 100 calling minutes.

How many calling minutes are needed for a monthly cost of at most 8:

C(x) \leq 8

4 + 0.10(x - 70) \leq 8

4 + 0.10x - 7 \leq 8

0.10x \leq 11

x \leq \frac{11}{0.1}

x \leq 110

For a monthly cost of at most $8, you need to have at most 110 calling minutes.

For a monthly cost of at least $7 and at most $8, you can have between 100 and 110 calling minutes.

8 0
3 years ago
Can you help me find this answer<br><br>​
IRISSAK [1]

Answer:

a= 18 girls in the class, b= 20 boys and 15 girls, 12 oranges better price.

Step-by-step explanation:

for question a, there are 18 girls in the class, this is how i worked it out:

the ratio of boys to girls is 4:3.

there are 24 boys.

24 is 6 times more than 4.

if boys are 6 times more than the original ratio, we also have to times the amount of girls by 6.

6x3= 18.

for question b i got 20 boys and 15 girls, this is how i did it.

there are 35 students in total.

4:3= boys to girls.

4+3=7

7 goes into 35 five times.

ratio of boys to girls is 4:3 so 5x4 for boys = 20 and 3x5 for girls = 15.

answer= 20 boys and 15 girls.

12 oranges is a better deal, this is how i worked it out.

it is 60 for 12 oranges.

it is 48 for 8 oranges.

12x5= 60 , 8x6=48.

you only have to times 12 by 5 to get it to the price but you have to times 8 by 6 to get it to the price, proving that 12 oranges for 60 is a better deal.

5 0
3 years ago
What are rates and unit rates?
Allisa [31]

Answer:

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc.

Step-by-step explanation:

how do you not know what are unit rates

4 0
3 years ago
Please help me
Furkat [3]
9x^3-39x^2-38x+40=(3x-2)(3x+4)(x-5) by synthetic division
Thus roots are -4/3, 2/3, 5
8 0
2 years ago
What is the area of the polygon?
Brilliant_brown [7]

Answer: 810m^{2}

Step-by-step explanation:

First, we divide the composite figure into two distinct geometric shapes. This would be a triangle and a square. To find the triangle we use the formula:

A = 1/2bh

To find the base of the triangle we can add:

9 + 9 + 18 = 36

Now we plug in and solve:

A = 1/2bh

A = 1/2(36)(27)

= 1/2(972)

= 486

To find the square, we can use length x width:

18×18 = 324

Now, we add the sums together:

486 + 324 = 810

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is: <br> 8x - 2(4 + 3x)
    10·2 answers
  • A2+(b−c); a=−8, b=17, c=21
    7·1 answer
  • Use this diagram to answer the questions
    7·1 answer
  • A pharmaceutical company receives large shipments of aspirin tablets. The acceptance sampling plan is to randomly select and tes
    13·1 answer
  • Shirley wants to buy a skateboard for $64. She has $98 in her account. She spent $10.85 to buy stationary. She also wants to buy
    10·2 answers
  • What’s two plus three
    13·2 answers
  • Even numbers between 21 and 43​
    11·2 answers
  • PLZ HELP ME, I WILL GIVE U A BRAINLIEST
    12·1 answer
  • Please answer soon (40 Points)
    6·1 answer
  • Handedness: 18 left-handed
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!