1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bond [772]
3 years ago
13

A baseball weighs 5 ounces. How much do 6 baseballs weigh?

Mathematics
2 answers:
ozzi3 years ago
8 0

Answer: 1 pound and 14 ounces


Step-by-step explanation:

...

antoniya [11.8K]3 years ago
7 0
This is a question that involves multiplication. If 1 baseball weighs 5 ounces, and you're trying to find out how many 6 weigh, multiply 5x6. The answer is 30. Hope this helps.
You might be interested in
7000 litres of water is pumped out of a tank in 42 minutes. How many litres could be pumped out in one hour at the same rate?
viktelen [127]

Answer:

8600 litre×235 will be there in the tanks

7 0
3 years ago
How many more pairs of parallel sides does a regular octagon have than a
iVinArrow [24]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The geometic mean of 4 and 21
-Dominant- [34]

Answer:

12.5

Step-by-step explanation:

4+21=25

25/2=12.5

4 0
3 years ago
What is the greatest common factor of 12 and 36
konstantin123 [22]

12 is a factor of 36 and of course 12, so

Answer: 12

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can anyone help me? Brainlist if right! Thx :)
tamaranim1 [39]

Answer:

odd: 4/7

not 3: 6/7

4 or 5:  2/7

spinner spun 2: there both 1/7 i think im

only in 7th grade ;-;

Step-by-step explanation: well there are 7 spaces so the probabilty

of it landing on an odd space on the wheel is how many odd numbers there are over 7 . and there is only 1 three so the chance that it will not land on 3 is 6/7.  there is a 2/7 chance it will land on 4 or 5. and im not to sure abt the last one but like i said im  only in the 7th grade i am taking p classes tho so the rest should be right. :D        

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Perform the indicated operation. 5 1/6 – 2 2/3<br> 2 1/3<br> 2 1/2<br> 2 1/6
    15·2 answers
  • See the picture below!!
    9·1 answer
  • The national average utility cost is $270.48 per month. If the average phone bill is 12.6% of the total amount and the average u
    14·1 answer
  • HELP PLEASE i need it asappppp
    12·1 answer
  • Identify the slope and Y intercept of the following graph
    6·1 answer
  • lousia used a gift card to pay for 3 meals at a vegan restaurant. Each meal cost $7. By how much has the value of the gift card
    9·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • What is the perimeter of the inside of the track?
    14·2 answers
  • Graph the line with a slope of −1 that contains the point (3,6)?
    14·1 answer
  • i need help please! I think I know the answer but for some reason my brain's telling me that it's wrong so if someone could expl
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!