1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
3 years ago
12

Find (f°g)(x) f(x)=x^2-1, g(x)=3x-2

Mathematics
1 answer:
Bess [88]3 years ago
5 0
F°g(x) = (3x-2)² -1
= 3x(3x-2)-2(3x-2) -1
= 9x² -6x-6x+2-1
=9x²-12x+1
You might be interested in
A bag of suger costs $2.12 & contains 145 tablespoons of suger. what is the cost per tablespoon?
Blizzard [7]
I don’t think it’s right, but I got $0.02
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to answer number 10
Ipatiy [6.2K]

You were on the right track.

(17/4)*(11/4)*(3/1)

first multiply the numerators

17*11*3 = 561

561 / ?

next multiply the denominators

4*4*1 = 16

561 / 16 = 35.0625 = 35 1/16

5 0
3 years ago
Which is a correct classification for the triangle​
Elza [17]

Answer: Obtuse

Step-by-step explanation:

The 2 angles add up to 85

180 - 85 = 95

95 is an obtuse angle

Definition of an obtuse triangle states that there is one obtuse angle

:)

3 0
3 years ago
4y - 9 = 3 what is y
Iteru [2.4K]
4y - 9 = 3
add 9 to both sides
4y = 12
divide both sides by 4 so 4 divided by 4 is one and 12 divided by 4 is 3 thus getting your answer of 3
y=3
7 0
3 years ago
Of the last 15 flights to arrive at Westford Airport, 6 were late. Considering this data, how many of the next 10 flights would
Dahasolnce [82]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Stephon is buying some snacks for his siblings at a convenience store. He wants to buy at least 6 items, but he has only $12 in
    5·1 answer
  • Mitchell went into the candy store to buy some bubble gum. The gum costs $1.52 and has 8 pieces. What is the unit rate for a pie
    12·2 answers
  • Consider the equation y=2x+5 . Create a table of five ordered pairs that satify the equation. What is the y-intercept of the equ
    8·2 answers
  • Nick can purchase each milkshake for $2. For the first milkshake purchased Nick is willing to pay $4, for the second milkshake $
    7·1 answer
  • Choose the fragment that best completes the following sentence. Interest charges will not be applied to a credit card when-
    13·2 answers
  • Represent the following fractions as a decimal and percent: 7/20 and 5/9​
    14·1 answer
  • Which of the following are valid names for the triangle below? Check all that apply.
    15·1 answer
  • Find the height of the pyramid.<br> Volume = 224 in.
    13·1 answer
  • Rewrite the equation y + 6 = -5(x + 3) into general form (ax + by + c = 0)
    13·2 answers
  • What is the approximate area of the triangle below?<br> 95 degrees 35 degrees 14cm.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!