1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serhud [2]
3 years ago
9

What term best describes a line and a point that lie in the same plane?

Mathematics
1 answer:
HACTEHA [7]3 years ago
4 0

Answer:

B AND C

Step-by-step explanation:

Collinear Points: points that lie on the same line.

Coplanar Points: points that lie in the same plane.

You might be interested in
Which number is greater 5 or 1
11111nata11111 [884]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

5 is greater than 1 because it is further to the right from zero on the number line

5 0
3 years ago
Will spent $3.75 for 3 pounds or granola. what is the unit rate in dollars per pound
MissTica
The unit rate per pound is
$1.25
( i divided 3.75 into 3 )
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is an equation in point slope form of the line that passes through the points (7, 5) and (-4, -1)
emmasim [6.3K]

Answer:

y = (6/11)x + 13/11

Step-by-step explanation:

y = mx + c

m = (-1-5)/(-4-7) = -6/-11 = 6/11

y = (6/11)x + c

When x = 7, y = 5

5 = (6/11)(7) + c

5 = 42/11 + c

c = 5 - 42/11

c = 13/11

y = (6/11)x + 13/11

11y = 6x + 13

5 0
3 years ago
10.222 in a fraction
liq [111]
5111/500 or 10 111/500
8 0
3 years ago
What is angle BCD<br> A. 80°<br> B. 90°<br> C. 100°<br> D. 110°
alexgriva [62]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

it is like your hands hold your hand put to make a l shape that is 90⁰ and imaine that more opened out.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 5 minus the product of V and 7
    15·1 answer
  • Store A is offering two tubes of lip gloss for $7. The costs for lip gloss at Store B are shown in the table. Assume the cost fo
    6·1 answer
  • Janette went to Tire Mart and paid $122.57 per tire for 4 tires and a flat rate fee for installation for a total of $555.28 befo
    14·1 answer
  • Buddy and bubbles are two of Santa’s elves. Buddy can make 15 toys per hour while Bubbles can make 12 toys per hour. Write two e
    12·1 answer
  • Train a And train b leave Central Station at the same time they travel the same speed but in opposite direction with a train a h
    5·2 answers
  • Y’all I’m so bored! Here’s some free points
    8·2 answers
  • maggie wants to save at least $16 a week from her paycheck which inequality can be used to show how many weeks until she has sav
    13·1 answer
  • In need help with total and lateral surface area of a cylinder ​
    15·1 answer
  • If AB = cd and cd = ef, then Ab =ef
    11·1 answer
  • 4. You have 36 pairs of running shoes. Let x be the
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!