1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lozanna [386]
3 years ago
14

Select all of the points that are part of the solution set of the linear inequality shown in the graph below:

Mathematics
1 answer:
Kobotan [32]3 years ago
4 0

Answer:

The answer to your question is below

Step-by-step explanation:

To decide if a point is a solution to the inequality, this point when plotted must be in the shaded area.

(0, 0)      It is a solution of the inequality

(4, -1)      It is not part of the inequality

(-1, 4)      It is a solution of the inequality

(0, -2)     It is not a solution to the inequality

(-2, 0)     It is a solution to the inequality

(-4, 0)     It is a solution to the inequality

You might be interested in
How old is eric and his father now if eric is 33 years younger than his father and the product of their ages is 70
m_a_m_a [10]
Not 100% sure but Eric can be 18.5 years old and his father can he 51.5 years old.

52 - 33 = 19; 52 + 19 = 71
51 - 33 = 18; 51 + 18 = 69
51.5 - 33 = 18.5; 51.5 + 18.5 = 70

I hope this helps.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Julia has 14 pounds of nuts. There are 16 ounces in 1 pound. How many ounces of nuts does she have?
Aleks [24]

Answer:

224

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sara goes on a slingshot ride in an amusement park. she is strapped into a spherical ball that has a radius of centimeters. what
Kobotan [32]
I hope this helps you




volume of sphere =4/3.pi.r^3
6 0
3 years ago
How do i find BC?<br><br> Khan Academy
Brrunno [24]

Answer:

using cos=adjacent/hypotenuse

Step-by-step explanation:

in this case cos(60)=x/4√3

x=cos(60)*4√3

x=3.46

6 0
2 years ago
Arnie's car used 100 cups of gasoline during a drive. He paid $3.12per gallon for gas how much did the gas cost
Alla [95]
Okay so in a gallon there are 16 cups, in this case 100 cups is equivalent to 6.25 gallons. 6.25 times 3.12= 19.5 

Therefore $19.5 is how much the gas cost!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you find the inverse function of y=3x+2
    14·1 answer
  • Which expression shows the result of applying the distributive property to -2(1/3x-1/5)
    15·1 answer
  • a) John is 3 years older than his brother Brian, the product of their ages is 54 i) Express this information in equation form ii
    12·1 answer
  • Nathan took his car in for service and repairs. He had a coupon for 10% off
    9·1 answer
  • Help plz!!<br> Just C<br> Showing work will get brainliest
    15·1 answer
  • Diego, Elena, and Andre participated in a walk-a-thon to raise money for cancer research. They each walked at a constant rate, b
    14·1 answer
  • Which of the following is perpendicular to 4x - 3y = 8?
    9·1 answer
  • Find the unit rate.<br><br> $4.80 for 6 cans<br><br> The unit rate is $<br> per can.
    5·2 answers
  • Samuel White purchased an apple for $1.25,
    15·1 answer
  • Sample response: there is a common ratio of 2/3 between the height of the ball at each bounce. so, the bounce heights form a geo
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!