1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Misha Larkins [42]
3 years ago
10

Jacob has several babysitting jobs. On one job, he earned $10 an hour plus an extra $20 since there were 3 children. On the othe

r job, he earned $15 an hour
He earned the same amount of money at both jobs. How many hours did he work and how many hours did he earn?

Here are the equations
d= 15h
d= 10h+20

A: 2 hours,$40
B:4 hours $60
C: 3 hours $45
D: 5 hours $75
Mathematics
1 answer:
Slav-nsk [51]3 years ago
7 0

Answer:

4 hours, $60

Step-by-step explanation:

Assuming "d" is equal to the dollars Jacob earned and h= hours, you start by setting the equations equal to each other, since both are equal to "d."

15h=10h+20

Subtract 10h from both sides (to combine like terms) so the equation becomes:

5h=20

Divide 5 from both sides, to isolate "d" :

h=4

The number of hours Jacob worked is 4, as the equation above shows. To find the amount of money Jacob made, substitute 4 as "h" into the two original equations:

d= 15(4) d=$60

d=10(4)+20 d=$60

Jacob earned $60 dollars in 4 hours.

You might be interested in
Name; mia
Reika [66]

Answer:

you need to add and then subtract and the anw=sewr wi;l be 14567890 .happy and boom your done

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
1.Type the missing number to complete the proportion.
insens350 [35]

Answer:

1. 35 pages in 7 days

2. 63 pages in 9 tables

3. 408 student on 8 buses

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
I need help thanks !
oksano4ka [1.4K]

U say the answer is D 7$......

3 0
3 years ago
In a recent survey of students who graduated from a large public high school, nine out of ten students reported that they passed
vladimir2022 [97]
A review of the students’ school transcripts
4 0
3 years ago
An 8-cup bucket of paint costs $14.24. What is the price per pint?
Alecsey [184]

Answer:

1.78$

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the following system of equations using the substitution method.
    5·1 answer
  • Exponents: Can me help me? This is the one, I just can't get.
    14·1 answer
  • What is 15x-4+20 into a decimal
    8·1 answer
  • A fan has 5 equally spaced blades suppose u line up 2 fans directly on top of each other what is the least number of degrees tha
    10·2 answers
  • If an angle is acute what size could it be
    10·2 answers
  • - 12 = 2 + 5d + 2d <br> ................
    14·2 answers
  • -0.6w=2.4<br> Please answer<br> Hggjigj
    15·2 answers
  • A walking trail is 3.8 miles long. If Gertrude walked the length of the 1 walking trail 13 times, how many miles did Gertrude wa
    7·1 answer
  • Write a function g whose graph represents a horizontal stretch by a factor of 4 of the graph of f(x)=|x+3|.
    7·1 answer
  • The circumference of a circular garden is 62.8 feet. What is the diameter of the garden? Use 3.14 for it and do not round your a
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!