1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vesna_86 [32]
2 years ago
7

Each gallon of gravy cost $5.25 and I need 1.2 gallons for dinner

Mathematics
1 answer:
Neko [114]2 years ago
4 0
Hey there,
1 gallon = $5.25
1.2 gallon= $5.25 x 1.2
               = $6.30
Thus, 1.2 gallons is $6.30.

Hope this helps :))

~Top
You might be interested in
Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2 and the profit
Yuki888 [10]

Answer: sry just trying to get points

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Here is a graph of the equation
Rudik [331]

Answer:

(2,6) is the answer of this question

3 0
3 years ago
Wyatt is enlarging a rectangular drawing using a scale factor of 2.5.<br> 7.4 in<br> 5 in
omeli [17]
It is 2.4 x 2.5 which equals 6 the answer is 6
3 0
3 years ago
Find the area of the shaded region.
Papessa [141]

Answer:

21.46 cm²

Step-by-step explanation:

because the question want only for the SHADED REGION but NOT AREA OF THE SQUARE

(if we just multiply 10x10. you will get the area of a square which is hundered)

To find the shaded region:

1. area of a circle is πr² (we have 4 circle there)

2. Find the area of all circle

# how do we know the radius?

- half of 10 is 5

- 5 is the diameter of each circle

- the radius is half of 5 which is 2.5

- π(2.5)² = 25/4π (area of 1 circle)

3. since we have 4 circle then, 25/4π x 4 = 25π

4. the area of the square is 100cm²

5. we want the shaded region so we have to minus the area of the circle

6. 100 - 25π (use your calculator to find the answer)

answer should be 21.46 cm²

(hope this helps)

8 0
3 years ago
PLEASE HELPPP!!! I will mark brainlist​
Maslowich

Answer:

d

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which is the better buy; 3 pounds for $8.31 or 5 pound for $12.95
    8·2 answers
  • Draw an open shape and closed shape.Label your picture
    7·2 answers
  • Multi-Step: &lt;ABD and &lt;BDE are supplementary. Find the measures of both angles.
    9·1 answer
  • This is really hard for me can someone please help<br> This gives me a headache trying to do it
    10·1 answer
  • Margo brought 7 pens from a book store some pens cost $3.00 EACH and the rest cost $4.00 . If she paid a total of 23.00 for the
    10·1 answer
  • If a gradient of line a is 4 what is the gradient of the line perpendicular to a
    13·1 answer
  • What is the y-intercept of the equation: 3x+6y=42
    7·1 answer
  • Solve the equation.<br> 2x + 3 = 5<br> X=?
    6·1 answer
  • If you need to save $1,000 for a new laptop and you'll need it in six months,
    6·1 answer
  • What is the value of x in the equation x-3y = 30, when y = 15?<br> 1<br> 04<br> 8<br> 80<br> 200
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!