1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saul85 [17]
4 years ago
6

4) 2x + 8y = 10 y = 4x – 3

Mathematics
1 answer:
Advocard [28]4 years ago
8 0

Answer:

7765474beoac

Step-by-step explanation:

7766543etftg

You might be interested in
Hector went shopping for a computer. At RST store, a computer originally prices at $955 had a price reduction of 40%. What was t
balandron [24]

Answer:

$573

Step-by-step explanation:

955* 0.60=573

or

10% of 955= 95.5

50% of 955=477.5

477.5=95.5=573

4 0
3 years ago
Leigh took out a payday loan for $400 due in 2 weeks that charged a $50 fee. What is the periodic interest rate of the loan?
VMariaS [17]

Answer: I got 12.5 for apex

Step-by-step explanation:

I just took the test

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Principal = 5300=5300 rupees
PSYCHO15rus [73]

Answer:

Using the formula:

A=P+I

where

A is the total amount

P is the principal

I is the Simple Interest

As per the statement:

Principal(P) = 5300 rupees.

rate of interest(r) = 6.5% = 0.065

Total amount(A) = 6678 rupees.

Then using above formula we have;

6678 = 5300+I

Subtract 5300 both sides we get;

1378 = I

or

I = \$1378

We have to find the time period.

Using formula of Simple interest:

I = Prt

where r is the rate of interest (in decimal)

here, r = 6.5% = 0.065

Substitute the given values top find t:

1378 = 5300 \cdot 0.065 \cdot t

⇒1378 = 344.5t

Divide both sides by 344.5 we have;

4  = t

Therefore, the time period t in years is 4 years

8 0
3 years ago
To clean windows of skyscrapers, some companies use a carriage. A carriage is mounted on a railing on the rook of a skyscraper a
sertanlavr [38]

Answer: -9 OR 15 (See explanation)

Step-by-step explanation:

Substitute 4 for t since t represents hours:

0.75t - 12 --> 0.75(4) - 12 =

3 - 12 =

-9

Something seems off, if you meant to put +12 instead of -12, then the answer is 15. Hope this helps, please consider making me Brainliest.

3 0
2 years ago
What is 24 ounces converted to pounds
natali 33 [55]

Answer:1.5 pounds

Step-by-step explanation:

To convert ounce to pounds multiply the ounce value by 0.0625

To convert 24 ounce

24 x 0.0625=1.5

24 ounces is equal to 1.5 pounds

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find a parameterization for the curve y=8−4x3 that passes through the point (0,8,4) when t=−1 and is parallel to the xy-plane.
    6·1 answer
  • When is a zero not significant?
    5·2 answers
  • You ask to barrow $800 from your Uncle Raul who decides to charge you 25% monthly interest on the initial amount. Does this arra
    9·1 answer
  • Which is the better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for 12.59
    5·1 answer
  • Each of the statements contains a blunder. In each case, choose the statement that correctly explains the blunder. (a) "There is
    9·1 answer
  • 3 more than a number divided by 12 equals to 40, turn this phase into a algebraic equation.
    6·1 answer
  • there are between 24 to 40 students in a class. the ratio of boys to girls is 4:7. how many students are in the class.
    14·2 answers
  • HELP ME PLZ ITS DUE AT 11:59 AND I HAVE MORE
    11·1 answer
  • Which expression is equivalent to the difference shown?
    7·2 answers
  • I need this answer ASAP!!!!!!<br> What is 1 + 2?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!