1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gala2k [10]
3 years ago
6

PLEASE HELP!

Mathematics
1 answer:
Igoryamba3 years ago
7 0
Hello! $200 is the fixed amount. B doesn't have 200 as part of the problem, so B is eliminated. A is also out, because you add, not subtract. 100 is the amount of boots made, not the amount made per pair of boots. 100 would be the value of "x". The cost per day is $9,200, and 9,200 - 200 is 9,000. With 100 pairs of boots being made each day, 9,000/100 is 90. It would cost $90 per pair of boots made, with the variable "x" being beside it. The correct equation would be C(x) = 90x + 200. The answer is D.
You might be interested in
WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT!!
alexgriva [62]

Answer:  

4 miles

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Solve the system of equations using linear combination method or substitution method. Show all steps.
Korvikt [17]

Answer:

{x,y} = {19/12,5/6}

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A rectangular pyramid is sliced so the cross section is perpendicular to its base but does not pass through its vertex.
julsineya [31]

Answer:

if it's a rectangular pyramid a rectangle

Step-by-step explanation:

the cross sectional area is the shape at the bottom

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help on khan NOW! question is on picture. will report link and mark brainliest if right
Genrish500 [490]
Answer: R= 1

Explanation: no matter how you do it you still get 1 bc its x divided by y which is 1
3 0
2 years ago
Triangle ABC has a perimeter of 25 meters. It is translated 10 meters to the left and then rotated 90° counterclockwise about ve
3241004551 [841]

Answer:i think 25

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • swimming pool is being filled with a hose.  The hose fills the pool at a constant rate.  The pool's water level rises 4 inches i
    15·2 answers
  • Factor completely 16x^2+40x+25
    15·2 answers
  • A test consists of 10 true/false questions. To pass the test a student must answer at least 6 questions correctly. If a student
    8·1 answer
  • Use the distributive property to expand the algebraic expression. 5(2 f-6g)
    9·1 answer
  • Counted a total of 40 white cars and yellow cars there were 9 times as many as white cars as yellow cars. how many white cars di
    10·1 answer
  • Find the area. Use 3.14 for pi and round to 10th place.
    14·2 answers
  • A bag of 7 bouncy balls cost $9.80. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Fine the areaof the rectangle ​
    9·1 answer
  • I need help on number 8​
    13·1 answer
  • At a football stadium, 20% of the fans in attendance were teenagers. If there were 290 teenagers at the football stadium, what w
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!