Answer: 12.83
Explanation:
The mean is the average of a data set. So, in order to find the mean, we have to add all he values and in this case, we got 77. Then we divide 77 by he number of values we have, which results in 12.83. Therefore, the mean of these numbers are 12.83.
<span>divide 65.56/22= 2.98 per gallon. </span>
The answer is $0.79 just divide the price with the number of kiwis
(You forgot to add the question, but I guess you want to know the mass of the turkey for 14 people :p )
By hypothesis, 1 lb = 450g. Adam wants that each of the 14 person, get 3/4 lb. Let x be the mass of 3/4 lb in grams, using the rule of three:
1 lb --> 450g
3/4 lb --> x
x = 3/4 * 450 = 337.5
So 3/4 lb = 337.5 g
Adam wants to cook for 14 people and wants to allow 3/4 lb of turkey for each person, so 337.5 for each.
So to know the total mass of the turkey, you multiply the mass for one person by the total number of people:
337.5 * 14 = 4725
So the mass of the turkey for 14 people is 4725g, or 10.5 lb (3/4 * 14)
Hope this Helps! :)