1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yawa3891 [41]
3 years ago
11

What's the area and perimeter

Mathematics
1 answer:
Dmitry_Shevchenko [17]3 years ago
6 0
    perimeter should be 43 and the area should be 72m^2
                                                                              this is squared btw
You might be interested in
Jason ate 1/2 of a whole pizza. The next day, he shared the remaining pizza between himself and 2 friends. What fraction of the
suter [353]

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

jason ate 1/2, so only 1/2 of the pizza is left.

1 ÷ 2 = 1/2

he split it equally between himself and 2 friends (3 people)

1/2 ÷ 3

= 1/2 × 1/3

=1/6

8 0
3 years ago
6. Sharon divides a meatloaf into elevenths. How many elevenths equals the whole meatloaf?
Andreas93 [3]

Answer:

11 elevenths equal a whole meatloaf

11/11=1

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Emily has pennies and five dollar bills in her pocket. The number of pennies is eight less than three times the number of five d
Zina [86]

Answer:

3f - 8 = number of pennies

Step-by-step explanation:

3f - 8 = number of pennies

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Samantha has these can goods in her pantry.
Alexus [3.1K]

Answer:

I believe it will be 1/15

Step-by-step explanation:

The reason I think this is because there is more caned green beans then corn but at the same time she might choose corn because that might be a good dinner

6 0
2 years ago
Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain
avanturin [10]

Answer:

5 pack notebook

Step-by-step explanation:

5 pack notebook costs more because the 4 pack notebook costs 4 dollars w/ 2 cents off, and 5 pack notebook costs 5 dollars and with 1 cent of, so if ir increase by 1 dollar, than probably the 5 pack costs more. It is not about how many, but how much dollars are for per/ notebook.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which choice could repersent the surface area of a pyramid
    12·1 answer
  • 2. Brandon and his friends want to be at the amusement park by 1:30 pm. The bus
    14·1 answer
  • At a school there are 864 students and 80 staff members. 5/8 of the students are boys. How many girls are in the school?
    11·1 answer
  • Find the perminter of 9.58m 11m 15m and 9m
    10·1 answer
  • A bicycle is travleing a 15 miles per hour how many feet will it cover in 20 seconds
    14·1 answer
  • How many groups of 3/4 are in each of the following quantities? 11/4<br> answer as a fraction. ASAP
    10·1 answer
  • For the polyhedron, use Euler's Formula to find the missing number.
    14·1 answer
  • Explain how to multiply 5.2 times 0.6​
    5·1 answer
  • SOMEONE PLS HELP ME: The sum of three consecutive EVEN numbers is 48. What are the smallest of these numbers?
    10·2 answers
  • Help me plss I have a f
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!