1 quart = 2 pints.
This means a 4 pint container is 2 quarts.
To find the price for 1 quart divide the price by 2:
12.04 / 2 = $6.02 per quart.
Answer:
17 million
Step-by-step explanation:
-0.34(
) + 4.43(8) + 3.46
-21.76 + 35.44 + 3.46
13.68 + 3.46
17.14
Answer: C 17 million
Have an amazing day!
<u><em>PLEASE RATE!</em></u>
Answer:
s14.98 + 92
Step-by-step explanation:
In order to make an expression for this word problem, all you have to do is follow along the steps in the problem:
s14.98 represents how many shorts Michele bought and how much they cost
8 * 11.50 represents how many shirts she bought and what they cost, but we need to simplify, so
8 * 11.50 = 92
Therefore, by adding the shorts and shirt together, we get the expression:
s14.98 + 92
Hope this helps :)
Multiply -8 on both sides
![\frac{n +2}{-8} (-8)=-4(-8)](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7Bn%20%2B2%7D%7B-8%7D%20%28-8%29%3D-4%28-8%29)
n + 2 = 32 Subtract 2 on both sides
n + 2 - 2 = 32 - 2
n = 30