1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
3 years ago
10

50 capsules for $9.50

Mathematics
1 answer:
Jlenok [28]3 years ago
6 0

Answer:

Each capsule = $0.19

Step-by-step explanation:

divide total price by total amount to get value of each

You might be interested in
Where would you place 7/2?
Salsk061 [2.6K]

Answer:

3 1/2 i think on a number line

Step-by-step explanation:

7/2 and put into an what it would be

7 2nds

2/2 + 2/2 + 2/2 with one left that is 3 and 1/2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the example,-38+(-24)will be negative before finding the sum? ​
erastova [34]

Answer:

-62

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
I’m doing my finals I need to finsih pls help
Citrus2011 [14]
Cndndjjddhejejjeueururr
8 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP
muminat
Last month, she had 100.....this month, 30 new members joined and 10 cancelled....thats basically the same as saying 20 new members joined...so there are now 120 members...at 10 per subscription = 120(10) = $ 1200 <=
7 0
3 years ago
99 POINTS WILL GIVE BRAINLIEST!! No fake answers!
Art [367]

1.

Chance of finding a bug = 0.35

Chance of not finding a bug = 1 - 0.35 = 0.65

Probability of finding a bug in the first 3 programs =

Probability of not finding a bug in 2 out of the 3 and finding a bug in 1.:

0.65^2 * 0.35 = 0.147 = 0.15

Answer is A.

2.

Probability of heads = 0.50

Probability of tails = 0.50

Probability of heads on the fourth attempt = tails x tails x tails x heads = 0.5 x 0.5 x 0.5 x 0.5 = 0.0625

The answer is B.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • noel needs 1/3 cup of butter for one loaf.she will make 8 loaves. how many cup de butter will she need?
    9·1 answer
  • Isotope X has a half-life of 8.00 minutes. How much of a 75.0 g sample will remain
    13·1 answer
  • Write the equation of the line below, in slope-intercept form.<br> ​
    7·2 answers
  • Which of the following is an equivalent ratio to 5/2
    8·1 answer
  • 30 POINTS!!!
    7·1 answer
  • What is the answer i need help
    6·1 answer
  • Solve y=5-3x+4y=8
    9·1 answer
  • Convert: 24 feet=how many yards
    5·1 answer
  • What breaks yet never falls, and what falls yet never breaks?
    14·2 answers
  • The interior angles formed by the sides of a hexagon have measures that sum to 720°.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!