1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
3 years ago
10

50 capsules for $9.50

Mathematics
1 answer:
Jlenok [28]3 years ago
6 0

Answer:

Each capsule = $0.19

Step-by-step explanation:

divide total price by total amount to get value of each

You might be interested in
Solve the following equation. Then place the correct number in the box provided. 2(x + 1 ) - 3(x + 5) ≥ 0
larisa86 [58]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

2x+2-3x-15>0

-x+13>0

-x>0-13

x>-13/-1

x>13

5 0
3 years ago
Area of square whose side is 11 cm ________
Gnom [1K]

Answer:

121 cm²

Step-by-step explanation:

Square's area formula is

A=a²

where a stands for a side of the square

A=(11 cm)²

A=121 cm²

whenever you're talking of area you put cm²

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
100 POINTS!!!!!!!!! ANSWER NOW<br><br><br>Evaluate each exponent.
Aleonysh [2.5K]

Answer: -3^4=-81\\(-3)^4=81\\3^{-4} =\frac{1}{81} \\-3^{-4} =-\frac{1}{81}


Step-by-step explanation: In some cases you must apply the exponent rule, simplify, or multiply them together to get your answer.


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP PLZZ Select the correct answer.
stira [4]

Answer:

none

Step-by-step explanation:

There is not a given angle side angle or a side angle side (no two angles and no two sides) so no to the first two.

HL includes two given side, which one must be the hypotenuse, and a right angle so no to that one.

6 0
3 years ago
If jammy makes 4 baskets in 1/2 of an hour how much can she make in 5 hours
coldgirl [10]

Answer: 40

Step-by-step explanation: If she made 4 baskets in a half an hour then one hour she would make 8 in one hour and in 2 hours she would make 16 because 8 hours from the first hour and 8 more from the second hour. Because there is 1 hour and in the hour she made 8 if she needs 5 hours just multiply 8 by 5. That would give you 40.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of y=3x-10
    13·2 answers
  • Solve y = x2 + 23 for x
    9·1 answer
  • Question Help Jen borrowed​ $1500 from her parents for car repairs. She plans to take​ 10% of her​ $450 weekly income to pay the
    14·1 answer
  • Using right triangle below. Find the spine of angle B.
    9·1 answer
  • How do you solve this ?
    9·1 answer
  • Need help asap question in the picture
    12·1 answer
  • Molly scored 86, 87, 93, and x
    8·1 answer
  • HELP!! FAST!!
    6·1 answer
  • A music store bought a CD set at a cost of $20. When the store sold the CD set, the percent markup was 35%. Find the selling pri
    6·1 answer
  • I need help with these please
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!