1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artist 52 [7]
3 years ago
15

At rite aid, you can buy 5bags of skittles for $5.25. At Duane trade, you can buy 4 bags of skittles for $5.00. At CVS, you can

buy 10 bags of skittles for $9.00. Which store has the better unit price per bag of skittles?
Mathematics
1 answer:
Ann [662]3 years ago
5 0
Rite aid : 5.25 / 5 = 1.05 per bag
duane trade : 5/4 = 1.25 per bag
cvs : 9/10 = 0.90 per bag

better unit price is CVS
You might be interested in
Find the zeros (x-3)(x+5)=0
maxonik [38]
The product is equal zero if one of the factors is equal zero.Therefore:
(x-3)(x+5)=0\iff x-3=0\ \vee\ x+5=0\\\\\boxed{x=3\ \vee\ x=-5}

3 0
3 years ago
Select the correct answer.
Paul [167]
The answer should be. 5x=-12
3 0
2 years ago
What is 2a - 8a = 12 - 8a
kicyunya [14]
2a-8a=12-8a
now add 8a to both side and you get

2a= 12

divide both sides by 2 and you get

a=6
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve for y.
Dmitry [639]

Answer:

y = 5

Step-by-step explanation:

if y = 5 then

(√10-1) -1 = 2

3 - 1 = 2

true

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats 18 divided by 3,345 will give brainliest
taurus [48]
3,345 divided by 18 is 185.8333....The three goes on forever.
Steps:
Does 18 go into 3? No
Does 18 go into 33? Yes
How many times? 1
33-18= 15, and then you would bring down and keep doing what I did. Hope this helped!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sinea spent $8 on games and $12 on souveniers. if she spends $26 on games, how much will she spend on souveniers?
    9·1 answer
  • There are 7 red 3 green 2 blue and 8 purple marbles in a bag if a marble is randomly chosen 250 times predict how many times it
    8·1 answer
  • PLZ HELP IN A RUSH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • Find the value of each trigonometric ratio
    9·1 answer
  • Six oranges cost 5.34 how much does it cost for one orange
    12·1 answer
  • Mary is five times as old as Fred. In three years Mary will be 4 times as old as Fred. Find their present ages?
    7·1 answer
  • Find the area of the following<br> rhombus:<br> 6 cm<br> 10 cm<br> 8 cm
    6·1 answer
  • A picture of two horses pulling a carriage to the left.
    14·1 answer
  • Which of the following pairs of events are mutually exclusive? Rolling a die; A={Rolling an even number}, B={Rolling a number gr
    5·1 answer
  • A.)61<br> B.)49<br> C.)17<br> D.)7
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!