1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks04 [339]
3 years ago
15

A violin student records the number of hours she spends practicing during each of nine consecutive weeks. 6.2 5.0 4.3 7.4 5.8 7.

2 8.4 1.2 6.3 what is the median number of hours spent practicing per week during this period? 6.15 hours 8.40 hours 5.76 hours 6.20 hours
Mathematics
1 answer:
Annette [7]3 years ago
5 0
Hours spent practicing is 5.76 hours
You might be interested in
An item cost 50 is marked up 20% off.Sales tax for the item is 8%.What is the final price including tax?
sashaice [31]

$64.80 50+20%+8% tax then you get 64.80

4 0
3 years ago
Pls help me<br>NO LINKS OR I WILL REPORT<br>​
Bingel [31]

Answer:

40 + x is correct!

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The area of the rectangle shown is 44 m2.<br> | 3 m<br> x m<br> Work out the missing length x.
andrew11 [14]

Answer:

area = length \times width \\ 44 = 3 \times x \\ x =  \frac{44}{3}

8 0
2 years ago
Earth, Mars, Saturn, Uranus and Neptune revolve around the sun. Earth takes 1 year, Mars 2 years, Saturn 30 years, Uranus 84 yea
Anettt [7]

Answer:

  30 years

Step-by-step explanation:

2 is a factor of 30, so the LCM of 2 and 30 is 30.

Saturn and Mars will appear in the same direction in the night sky every 30 years.

3 0
3 years ago
What is 2x+y=12 and 3x-18=y which are linear equations but need to be solved by elimination
Sidana [21]

Answer:

x=6,y=0

Step-by-step explanation:

2x+y=12

3x-y=18

5x=30

x=6

6(3)-y=18

18-y=18

y=0

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A formula for the perimeter of a rectangle is P=2l+2w
    5·1 answer
  • The histogram shows the heights in means of trees in a certain section of a park
    8·1 answer
  • 9 less than the product of 37 and x
    9·1 answer
  • Write an equation that passes through a minimum<br> point of (-3,-2) and a y-intercept at (0,25)
    14·1 answer
  • Identify the graph of the solution set of : x^2 -9/ x^2+6x+8
    8·2 answers
  • What is the value of x in 34 + 2x = 40
    10·2 answers
  • PLZ HELP GIVING ALL MY POINTS VERY URGENT
    11·2 answers
  • Find the volume of the prism. <br> 4.8 m<br> 10 m<br> 7.2 m
    12·2 answers
  • Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
    9·2 answers
  • Find the volume of a 1 km3 body of water in m3, and select the correct units.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!