1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nata0808 [166]
3 years ago
9

Determine whether 3y = −7x + 8 is quadratic or not. Explain.

Mathematics
1 answer:
morpeh [17]3 years ago
6 0
<span>C. No; there is no x^2-term, so a = 0.
For a function to be a quadratic it had to have an x raised to the second power. without it, this example is a linear equation.</span>
You might be interested in
An airplane refuels in st.Louis and continues on to Boston. It travels at velocity of 610km/hour. If the trip takes 2.75 hours,
skad [1K]

Answer:

1,680 km

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Use the grid to find 738, 901+ 162, 389
larisa [96]
Use agorhythm it helps me a lot just put the bigger number on the top witch is 738,901 and put 162,399
5 0
3 years ago
1.21 repeating written as a fraction
Paha777 [63]
40/33 is the fraction
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write three equivalent fractions for 60.1% with denominators of 1,000, 100, and 10​
enot [183]

Answer:

1. 601/1000

2. 60.1/100

3. 6.01/100

Step-by-step explanation: To get 60.1% to a fraction, divide by 100. You will get 60.1/100, which is the answer with the denominator of 100. For the denominator of 1000, multiply the numerator and denominator by 10.

60.1 x 10 = 601

100 x 10 = 1000

The fraction for the denominator with 1000 is 601/1000. For the denominator of 10, divide the numerator and denominator by 10.

60.1/10 = 6.01

100/10 = 10

The fraction for the denominator with 10 is 6.01/10.

7 0
3 years ago
How can elimination and substitution adapt to solve a system with nonlinear equations
larisa [96]
Because your gonna elminate the loners and soon your going to substitute them for numbers
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 16 pound turkey cost $14.24 what is the price per pound
    5·2 answers
  • Show that |3+10| =|3|+|10|
    13·1 answer
  • Solve each right triangle for ABC. <br> (Will award brainliest)
    8·1 answer
  • Plsss HELP ASAP due today
    11·1 answer
  • Find the start time.<br> Start time:____ P.M.<br> Elapsed time: 2 1/4 hr<br> End time: 4:44 P.M.
    10·2 answers
  • Help please the first person to get the answer will get the crown
    8·1 answer
  • Answer number 3 and 4 please I will give brainliest and 10 points ! Please help
    8·2 answers
  • A person has 5 dress shirts, 4 ties, and 3 jackets. In how many ways can that person select a dress shirt, a tie, and a jacket f
    6·1 answer
  • ACTIVITY 1: LET'S PRACTICE!
    10·1 answer
  • A simple random sample of 5 months of sales data provided the following information:
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!