1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BlackZzzverrR [31]
2 years ago
6

Which student wrote an expression equivalent to 6x + 4x to the third power? Choose all that apply.

Mathematics
1 answer:
FinnZ [79.3K]2 years ago
7 0
Bart and David are correct. 
Bart 
6x(1+2/3^3)
6x * 1 = 6x
6x *2/3^3 = 4x^3
6x * 4x^3

David
x(6+4x^2)
x*6 = 6x
x*4x^2 = 4x^3
6x+4x^3

You might be interested in
Which is the solution to the inequality? y minus 27 greater-than-or-equal-to negative 13 y greater-than-or-equal to negative 40
djyliett [7]

Answer:

y\geq 14

y greater than or equal to 14

Step-by-step explanation:

Given the inequality:

y-27\geq -13

We solve it by isolating the variable y on one side. That is, in our case we add 27 to both sides and get:

y-27\geq -13\\y\geq 27-13\\y\geq 14

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
It costs James an initial $7 fee to ride a taxi. Plus 6$ a minute. He ends up paying
malfutka [58]

Answer:

$78

Step-by-step explanation:

Can i be brain list

5 0
3 years ago
Mr. franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon ?
evablogger [386]
The price of 1 gallon is $4.15. You figure this out by dividing 33.20 by 8.
33.20/8 = 4.15
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many eighth notes do you need to total the amount of a half note
andrew11 [14]

Answer:

Four eighth notes

Four eighth notes equal one half note in duration and eight eighth notes equal one whole note.

Step-by-step explanation:

Hope this helps, If it did, then I would really appreciate it if you gave me Brainliest, I only need one more to rank up and it has taken forever to get to where I am currently. Thanks.

8 0
3 years ago
PLEASE TRY TO HELP !
Rufina [12.5K]

Answer:

the photo is a little blurry I cannot answer the question unfortunately sorry

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A vehicle uses 1 1/4 gallons of gasoline to travel 14 1/2 miles. At this rate, how many miles can the vehicle travel per gallon
    9·2 answers
  • Cory is building an enclosure with recycled cardboard for her collection of model cars. Her design is a shown below.
    14·2 answers
  • What number is equivalent to the expanded form (2 x 100) + (3 x 1) + (4 x 1/10) + (3 x 1/1,000
    11·1 answer
  • Which of the following expressions does not mean the same as the other three?
    8·2 answers
  • Suppose U = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8} is the universal set, and P= {1, 3, 5, 7}. what is P'
    9·2 answers
  • Starting at home, Emily traveled uphill to the hardware store for 60 minutes at just 6 mph. She then traveled back home along th
    15·2 answers
  • Can someone help me
    11·1 answer
  • A printer can print 8 pages every minute another printer can print 12 pages every 80 seconds which printer makes more paper
    14·1 answer
  • Please help like right now ABC = RSO<br> Find m
    13·1 answer
  • 5. Which graph matches the inequality ?*
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!