Joe bought 5 apples and 4 bananas for $6. Dawn bought 3 apples and 6 bananas for $6.30. How much foes each apple and each banana
cost?
1 answer:
Answer:
Apple = $0.6
Banana = $0.75
Step-by-step explanation:
Let us represent Apple by A and Banana by B
For Joe,
5A + 4B = 6 (1)
For Dawn
3A + 6B = 6.3 (2)
To eliminate A, Multiply equation (1) by 3 and equation (2) by 5
15A + 12B = 18 (3)
15A + 30B = 31.5 (4)
subtracting equation (4) from (3)
15A - 15A +12B - 30B = 18 - 31.5
-18B = -13.5
divide through by -18
-18B/-18 = -13.5/-18
B = 0.75
substitute 0.75 in equation (1)
5A + 4B = 6
5A + 4(0.75) = 6
5A + 3 = 6
subtract 3 from both sides
5A + 3 - 3 = 6 - 3
5A = 3
divide through by 5
5A/5 = 3/5
A = 0.6
You might be interested in
![4mn](https://tex.z-dn.net/?f=4mn)
.................................
Answer:
2x^3+7=56
Step-by-step explanation:
Answer:
b
Step-by-step explanation:
Answer:
-60
Step-by-step explanation:
Factor the problem out using FOIL.
The end result is: −60
−84x+9
The value of coefficent a (the number in front of the x^2) is -60.