1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tamiku [17]
2 years ago
6

If 2 x to the third power is equal to 54, what is two times X to the third power equal to?

Mathematics
1 answer:
Tresset [83]2 years ago
6 0
Hello,

if 2x²=54 then (2x)²=4x²=2*2x=2*54=108
You might be interested in
{12x + 4y = 15232x + 12y = 42012x + 4y = 15232x + 12y = 420 In the equations, xx represents the cost of a chicken lunch and yy r
a_sh-v [17]
{12x 4y = 15232x 12y = 42012x 4y = 15232x 12y = 420?In the equations, xx represents the cost of a chicken lunch and yy represents the cost of a v.... I think...  "Xx represents the cost of a chicken lunch..."

6 0
3 years ago
Find the area of 6,4,15 help please
ra1l [238]

Answer:

Ps. don't  show your link next time becuase if you look up sequin you get TEXAS. answer is 360

Step-by-step explanation:

multiply one at a time

4 0
2 years ago
Marion wants to know exactly what her mortgage payments will be each month. What type of mortgage would be her best choice?
Bogdan [553]
Her best choice would be to take a fixed rate mortgage because it would let her know exactly how much she would pay each month.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz HELP!!
Juli2301 [7.4K]

Answer:

1st, 2nd, and 4th

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
The average speed of one airplane is 200 mph faster than that of an automobile. If the automobile starts at 3 a.m. and the airpl
jok3333 [9.3K]

Distance = 500 miles

Distance of automobile = 10r

r = 50

Distance = 10 x 50 = 500 miles

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A group of friends decided to buy bulk chocolate from a candy store. If some friends each want 5 over 7 of a kilogram of a choco
    8·1 answer
  • Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. What is the cost to ship 1 once?
    6·1 answer
  • Use the ratio table to solve the percent problem.<br><br><br> What percent is 12 out of 20?
    10·2 answers
  • Solve the Problem. What is x?
    7·2 answers
  • 33% of the book in the school library are fiction books.If there are 1675 nonfiction books.How many books are there in the schoo
    11·1 answer
  • A box filled with many different color crayons there are 40 white crayons 24 green crayons 12 red crayons 24 golden crayons and
    12·1 answer
  • I’m going insane about math whoever created math I am glad is dead anyway help
    10·2 answers
  • Find the unit rate.<br><br> $4.80 for 6 cans<br><br> The unit rate is $<br> per can.
    5·2 answers
  • A circle fits in a square with sides of 12 inches. What is the approximate area of the shaded region between the
    15·2 answers
  • Enter an algebraic equation for the sentence. Use x as your variable.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!