1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
navik [9.2K]
2 years ago
11

The order was for 4 bunches of asparagus at 50 cents a bunch, 9 bushels or okra at $5.50 a bushel, and 4 pecks of beans at $7.50

a peck. What was the total cost of the order?
Mathematics
1 answer:
dmitriy555 [2]2 years ago
5 0

Answer:

the total cost is $81.50

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the slope of the line?
UNO [17]

Answer:

-1.6

Step-by-step explanation:

m=y2-y1/x2-x1

(-4)-4=(-8)

4-(-1)=5

-8/5=(-1.6)

hope this helps :3

if it did pls mark brainliest

6 0
2 years ago
Two-fifths of one less than a number is less than three-fifths of one more than that number. What numbers are in the solution se
yaroslaw [1]
2/5 * (n - 1) < 3/5 * (n + 1)
2/5 * n - 2/5 < 3/5 * n + 3/5
- 2/5 - 3/5 < 3/5 * n - 2/5 * n
- 5/5 < 1/5 * n
- 1 < 1/5 * n      /*5
- 5 < n
n > - 5

n = x

The correct result would be B) <span>x > - 5.</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The vampires played 20 games. The team won 4 more games than it lost. How many games did the vampires win?
PolarNik [594]
The vampires won 12 games :)

4 0
3 years ago
24. A farmstand collected $350 from sales on Wednesday. This amount was $75
larisa [96]

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

Given:

  • Wednesday sales = $350

If the amount collected from sales on Wednesday was <u>$75 greater</u> than the amount collected from sales on Tuesday, then Tuesday's sales were $75 <u>less</u> than Wednesday's sales:

  • Tuesday sales = $350 - $75 = $275

If the amount collected from sales on Wednesday was <u>two times as great</u> as the amount collected from sales on Monday, then Monday's sales were <u>half</u> Wednesday's sales:

  • Monday sales = $350 ÷ 2 = $175

To calculate how much more the farmstand collected from sales on Tuesday than it collected on Monday, <u>subtract</u> the Monday sales from the Tuesday sales:

  • $275 - $175 = $100
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Math vocabulary what is The definition of increasing and decreasing functions
cluponka [151]
Increasing function is any function whose value increases with respect to an increase in the variables.

Decreasing function is any function whose values are decreases with respect to an increase in the variables.
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Find x<br><br> PLEASE HELP ME !! 11 POINTS !
    15·1 answer
  • If something is scarce it is generally
    14·1 answer
  • which graph represnts a line with a slope ot -2/3 and a y-intercept equal to that of the line y=2/3x-2?
    15·1 answer
  • How many years does it take for an annuity of $ 1,000 to grow to $ 20,000, assuming k = 7%?
    7·1 answer
  • A box of cereal states that there are 90 calories in a 3/4 cup serving.What is the unit rate for calories per? cup? How many cal
    9·1 answer
  • Which expressions are equivelant ti the one below? 16^x/4^x
    15·1 answer
  • Match the parametric equations with the verbal descriptions of the surfaces by putting the letter of the verbal description to t
    6·1 answer
  • -3x-7 ≤11<br> solve, please
    10·1 answer
  • How do you simplify 14.938 - 14.93 ? <br><br> Please help
    10·1 answer
  • Manita carries a box of mass 40 kg. What is the weight of the box?( g=9.8m/s)<br>​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!