1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
3 years ago
6

At a candy store, Erika bought 3 kilograms of cinnamon red hots and 1 kilogram of gummy bears for $21.00. Meanwhile, Irene bough

t 3 kilograms of cinnamon red hots and 3 kilograms of gummy bears for $39.00. What is the cost of one kilogram of each type of candy?
Mathematics
2 answers:
mel-nik [20]3 years ago
8 0
Cinnamon Red Hots- $4 per pound.
Gummy Bears- $9.
Bess [88]3 years ago
4 0

The cost of 1 kilogram of cinnamon red hosts is $4.

The cost of 1 kilogram of gummy bears is $9.

You might be interested in
X^2-4x-11=0 completing the square
yawa3891 [41]
<span>The answers are either:

x=<span>2+<span><span><span>√15</span><span> or </span></span>x</span></span></span>=<span>2−<span>√<span>15

Hope this helps!
</span></span></span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
WILL GIVE BRAINLIEST
levacccp [35]

Answer:

a.  5^{2} x^{3}

b. 8^{3}

c. 4^{3} x^{4}

Step-by-step explanation:

a.  5^{2} x^{3}

b. 8^{3}

c. 4^{3} x^{4}

5 0
2 years ago
I will give Brainiest if you are right
Vadim26 [7]

Answer:

19.5º

Step-by-step explanation:

Every triangle is equal to 180º for all angles. So, you add 33.5 + 127 and subtract the sum by 180.

33.5 + 127= 160.5

180- 160.5 = 19.5

So, the angle F is 19.5º

Hope this helps !!

-Ketifa

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the vertices of the following functions.<br> Y=4(x-2)(x-3)<br><br> Y=-4(x+2)^2 -5
Natalija [7]
1) 5/2 , -1
2) -2,-5
8 0
2 years ago
Can someone help me please thank you
icang [17]

Answer:

c and d

Step-by-step explanation:

a slae price cant be one whole so those are the only reasonable options.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The angle with measure between 0 and
    5·1 answer
  • PLS HELP I NEED HELP RN
    13·2 answers
  • Plz help I need to pass math!!!!!
    14·2 answers
  • NEED HELP ASAP!!!!! plz!!!
    14·1 answer
  • Maricopa's Success scholarship fund receives a gift of $ 115000. The money is invested in stocks, bonds, and CDs. CDs pay 5.75 %
    6·1 answer
  • Solve for x on both problems! please help! will give brainiest
    7·1 answer
  • Zoey can tile 1 1/4 square yards in 1/3 hour. What is her unit rate?
    12·1 answer
  • Katie is selling a camera online. She bought the camera at a wholesale cost of $125 and will mark the camera up 60% to make a pr
    6·1 answer
  • Please help me I need ASAP
    6·2 answers
  • If a roll of painter's tape contains 14 feet of tape, what is the maximum number of 1.75-foot pieces that can be cut from the ro
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!