1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blondinia [14]
3 years ago
10

Does anyone know the answers???

Mathematics
1 answer:
Vikentia [17]3 years ago
7 0

Answer:

20. C, 21. A, 22. B

Step-by-step explanation:

20. Terms are numbers with variables next to them.

21. T can be anything. It can't be irrational because timers have a certain number. So for example, swimmer swims in 10 seconds, 18.5 seconds, 18.67 seconds, and so on.

22. If you solve 3x ≥ -12 and 8x ≤ 16, you get 3x ≥ -12; x = -4, and 8x ≤ 16; x = 2.

Hope it Helps!

Plz give brainliest. It would be appreciated!

You might be interested in
Find the measures of angles 1-10
Leviafan [203]

Answer:

1) 78

2) 28

3) 74

4) 28

5) 74

6) 106

7) 74

8) 74

9) 78

10) 78

5 0
3 years ago
Christian created a model
larisa86 [58]

Answer:

7 inches

Step-by-step explanation:

250.4/36= 6.955555 rounded to nearest inch is 7

5 0
3 years ago
HELP PLEASEEEEE <br> WILL GIVE BRAINLIEST AND GOOD RATING!!!!
torisob [31]

Answer:

The second one

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
-1 + 4x=3x +3<br> Solve for x ?
docker41 [41]

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

1. Regroup terms.

4x  - 1 = 3x + 3

2. Add 1 to both sides.

4x = 3x + 3 + 1

3. Simplify 3x + 3 + 1 to 3x + 4.

4x = 3x + 4

4. Subtrect 3x from both sides.

4x - 3x = 4

5. Simplify 4x - 3x to x.

x = 4

Therefor, the answer is, x = 4.

5 0
3 years ago
Determine the number of pounds of nuts selling for $6 per pound and raisins selling for $3 per pound
Oksana_A [137]
The answer is 134....
6 0
3 years ago
Other questions:
  • The science club has five female and five male students. The club will randomly select two people to compete in the upcoming sci
    5·2 answers
  • Evaluate 6 over 3 plus 7 times 4
    8·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (-5,-2) and has a slope of -6/5
    8·1 answer
  • If someone makes $1000 every second, how much will they have in an hour?
    14·1 answer
  • Which of the following numbers are composite 47 or 12 or 16 or 43 which number is it
    8·1 answer
  • Write the equation of each graph. Will give Brainliest to correct answer!
    7·1 answer
  • (Help me please)
    15·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves?
    15·2 answers
  • Rosa finishes the trail first. How long, in minutes (min), does she have to wait for Peng to finished?
    5·1 answer
  • What is the domain of the function shown in the graph?​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!