1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jekas [21]
3 years ago
9

I can't do this one

Mathematics
1 answer:
Nikitich [7]3 years ago
4 0
The answer is F.) 0= x^2 - 15x + 54
You might be interested in
3x - 6 less than or equal to -3 on a graph
g100num [7]
I believe that -3 is less than 3x-6 because if you look at their graph -3’s graph is below 3x-6 graph
4 0
2 years ago
Distance between (-3,1) (1,5)
Mamont248 [21]

Answer & Step-by-step explanation:

For this problem, we will use the distance formula.

d=\sqrt{(x2-x1)^2+(y2-y1)^2}

For our (x1, y1), we will use (-3, 1). For our (x2, y2), we will use (1, 5). Now let's plug in our numbers and solve the problem.

d=\sqrt{(1-(-3))^2+(5-1)^2}

d=\sqrt{4^2+4^2}

d=\sqrt{16 + 16}

d=\sqrt{32}

d=5.657

So, the distance between (-3,1) and (1,5) is 5.657 units.

5 0
2 years ago
Which system of inequalities is shown? A. Y>x y<2 b. Y 2 D. Y>x y>2
AURORKA [14]

Answer: y > x, y > 2

The horizontal line goes through 2 on the y axis. This boundary line is represented by the equation y = 2, since every point on this line has a y coord of 2. The shading above it means that the inequality is y > 2. Every point in the shaded region of y > 2 has a y coord that is larger than 2.

The other inequality is y > x because we shade above the dashed boundary line y = x, which is that slanted dashed line.

Combining the two regions of y > 2 and y > x leads to what is shown.

6 0
1 year ago
HELP MATH GRAPHS AND RULE SOMETHING LIKE THAT
Bess [88]
I dont know math well but try to look it up
4 0
2 years ago
Huong had $23 to spend on six notebooks. After buying them she had $11. How much did each notebook cost?
Nataly [62]
23-11=12
She spent $12 on notebooks, and she bought six notebooks.
12/6=2

Each notebook costed $2.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help pictures below!
    14·1 answer
  • If the distance covered by an object in time t is given by s(t)=2t^2+3t , where s(t) is in meters and t is in seconds, what is t
    14·1 answer
  • In a certain lottery, 5 numbers between 1 and 13 inclusive are drawn. These are the winning numbers. How many different sections
    6·2 answers
  • 7 = -3c - 2 solve for c
    10·1 answer
  • Gabriela has taken 3 test and her average score is 85.If she earns 100 on her two remaining tests.What will her new average be?
    12·2 answers
  • Choose the option you consider correct
    5·1 answer
  • A block of cheese measuring 5 inches by 2 inches by 3 inches is coated in a very thin layer of wax. The cheese is sliced into 24
    11·2 answers
  • Hi please help i’ll give brainliest
    9·2 answers
  • 2. Write an expression that can be used to
    9·1 answer
  • I don’t really understand how to get this one :/
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!