1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gtnhenbr [62]
4 years ago
12

One plane can travel 10 miles per hour faster than another. one of them goes 405 miles in the same time it takes the other to go

390 miles. what are their speeds?
Mathematics
1 answer:
ryzh [129]4 years ago
5 0
Smmsmwmsmwmmwmewmwmwmmwmme
You might be interested in
What is the correct maximum or minimum for the function f(x) = -|x-2| + 1
Usimov [2.4K]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

The graph is shifted up one unit

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nola purchased 2.5 pounds of cheese for 10.50. Her mother purchased 3pounds of the same cheese for$12.60. The cost of cheese var
Dennis_Churaev [7]

Answer:

cost per pound = $4.20

Step-by-step explanation:

Cheese cost per pound = ?

first for the cost per pound

cost per pound = total cost / pounds bought

cost per pound = $10.50 / 2.5 pounds

cost per pound = $4.20

to check the above answer is correct

cost per pound = total cost / pounds bought

cost per pound = $12.60 / 3 pounds

cost per pound = $4.20

Therefor, the cheese costs $4.20 per pound.

5 0
3 years ago
Kara found two websites that she could use to download songs.
Yuliya22 [10]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
mr. Savage shoes 3 gallons of paint to cover 1350 sq ft of wall space at this rate how much paint will be needed to cover 1800 s
dexar [7]

Answer:

4 more gallons of paint

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Can you explain it for me?
nikdorinn [45]
B is the right answer
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 25% is equivalent to what fraction in reduced terms
    7·1 answer
  • Four bushels of oats weigh 58 kg. Find the constant variation
    9·1 answer
  • Kelly bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price
    11·1 answer
  • Sum of three-quarters and doubled the cube of k is equal to 1
    10·1 answer
  • An expression is shown below:
    11·1 answer
  • What’s the correct answer for this?
    6·1 answer
  • Which equation can be used to solve the problem?<br> 10 is 50 percent of what number?
    10·2 answers
  • Which of the following is equal to 3m – 4n+5m+3n
    15·1 answer
  • Help me out <br><br> Length = m
    12·1 answer
  • how many tickets must be purchased in order for the total cost at carnival M and carnival P to be the same?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!