1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
3 years ago
15

Need the answer, i want to make sure its right.

Mathematics
2 answers:
Elina [12.6K]3 years ago
8 0
A=LW
W=7+(1/2)L
A=156
L(7+(1/2)L)=156
7L+(1/2)L^2=156
times both sides by 2
L^2+14L=312
minus 312 both sides
L^2+14L-312=0
what 2 numbers multiply to get -312 and add to get 14?
-12 and 26
(L-12)(L+26)=0
set to zero
L-12=0
L=12

L+26=0
L=-26, false, can't have negative measure

L=12
W=7+(1/2)L
W=7+(1/2)(12)
W=7+6
W=13

length=12m
width=13m
RUDIKE [14]3 years ago
6 0
I think the width is 13 and the length is 12
You might be interested in
To graph the equation 2x + 5y = 10, Zeplyn draws a line through the points (5, 0) and (0, 2). What is the slope of the line repr
BARSIC [14]
Hi there! The slope of the line is -2/5.

We can determine the slope of a line by dividing the change of y-coordinates by the change of x-coordinates.

In this situation we have a...
change of x-coordinates of (5 - 0) = 5
change of y-coordinates of (0 - 2) = -2

Therefore, the slope of this line is -2/5
6 0
3 years ago
The lowest temperature in January was less than−6°. Which could be the lowest temperature in January?
PIT_PIT [208]

Answer

-30

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
to fill a coffee mug at a local shop costs $2.50. the shop sells coffee beans foe $12 per pound. each pound makes enough coffee
myrzilka [38]

Answer:

There are a few possible answers so read explanation, but the one I will put up here is:

20.83

Step-by-step explanation:

First you have to find how much 100 cups of coffee costs in store.

To do this you will multiply 2.50 by 100 and get 250. So now we know 100 cups of coffee in store costs $250 whereas 100 cups at home is $12.

To find how many times greater the price in store is compared to the at home brew, you have to divide 250 by 12 and get 20.8333333....

We don't stop there though, because it asks us to approximate. I am not sure what it would like us to round to, but here are some possible approximations:

  1. 20.83
  2. 20.8
  3. 21

Any of those re reasonable approximations, you choose whichever you think the question wants, or whatever your teacher asks for.

Hope this helps

3 0
3 years ago
Marisol is being paid $792 to provide nutrition counseling, It took her 8 hours more than she expected, so
olchik [2.2K]

Answer: 44 hours.

Step-by-step explanation:

Marisol is being paid $792.

We know that the job took her 8 hours more than she expected, so if we define T as the time she expected, this job took her:

T + 8 hours.

The amount of money per hour that she expected is calculated as:

$792/T = X

And for those 8 extra hours, she won $4 less per hour, then we have:

$792/(T + 8hs) = X - $4

Then we have a system of equations:

$792/T = X

$792/(T + 8hs) = X - $4

To solve this, we can notice that in the first equation X is isolated, then we could replace that in the second equation to get:

$792/(T + 8hs) = $792/T - $4

Now we can solve this for T.

$792 = ($792/T - $4)*(T + 8hs)  = $792 + $792*(8hs/T) - $4*T + $32*hs

0 = $792*(8hs/T) - $4*T + $32*hs

Let´s multiply this both sides by T

0*T = ($792*(8hs/T) - $4*T + $32*hs)*T

0 = $792*8hs - $4*T^2 +$32*T*hs

This is a quadratic equation, where i will write this witout units so it is easier to read and follow:

0 = -4*T^2 + 32*T + 792*8

The solutions cab be found by using the Bhaskara´s formula, these are:

T = \frac{-32 +- \sqrt[2]{(32^2 - 4*(-4)*(792*8)} }{2*-4}  = \frac{-32 +-320}{-8}

Then the solutions are:

T = (-32 + 320)/-8 = -36 hours (This is a negative time, and it does not really have a meaning in this problem, so we can discard this option)

The other solution is:

T = (-32 - 320)/-8 = 44 hours.

Then we can conclude that she expected the job would take 44 hours in total.

5 0
2 years ago
A number card from 1 to 8 is randomly chosen. What is p(5)
Nina [5.8K]
the answer is 1/8. I double checked
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A bowl of fruit punch is made by mixing 3 parts orange juice to 8 parts mango juice. How much mango juice needed to make 715 ml
    13·1 answer
  • Which expression is equivalent to 2.8k - 8.4
    9·1 answer
  • Determine whether a triangle with sides 12 cm, 14 cm and 18 cm is an acute, right or obtuse triangle.
    9·1 answer
  • What is the sum of 7/10 and 6/100
    11·1 answer
  • X^2-x-20 how do I write that in factored form
    12·2 answers
  • Q7: A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?
    10·1 answer
  • In the data set below, what is the median
    10·1 answer
  • Find the distance between the points (9, 8) and (5, 3).
    7·1 answer
  • A cube is cut into two pieces by a single slice that passes through the points A, B, and C.
    15·2 answers
  • Help plz ASAP for 20pts
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!