1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoray [572]
3 years ago
7

tim has been offered three jobs. job a paid on an annual basis with a salary of 26,700. job b pays $500 per week. job c pays &am

p;1,125 semimonthly. which job pays the most per year?
Mathematics
1 answer:
scZoUnD [109]3 years ago
5 0

Answer:

Job C

Step-by-step explanation:

Since he's paid semi monthly,literally half a month, which is 1125$

Then full month will be 1125×2

Which is 2250

Then annually would be 2250×12=27,000

You might be interested in
Arthur made the Scatterplot below of the temperature outside his house over the course of nine days at the begging of winter if
Oksi-84 [34.3K]
20 degrees.  The pics a little blurry, but it should be that
7 0
3 years ago
Dinesh’s score improved by 275% which decimal is equivalent to 275%?
inessss [21]

Answer:

2.75

Step-by-step explanation:

275% = 2.75 in decimal form. Percent means 'per 100'. So, 275% means 275 per 100 or simply 275/100. If you divide 275 by 100, you'll get 2.75 (a decimal number)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone help! I will really appreciate it if someone helped me.
Alex Ar [27]

Answer:

A

E

F

Step-by-step explanation: there the even ones

8 0
3 years ago
Find the unit rate (cost of 1 candy bar) if it costs $2.59 for 4 candy bars.
Anuta_ua [19.1K]
So you do 2.59/4

= 0.6475
round it to 0.65
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The triangles shown below must be congruent . True or false ?
Otrada [13]

Answer:

<u>True</u>!

Step-by-step explanation:

Congruent is having the same shape and etc. as the mirrored figure.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 360 boys in green valley elementary school elementary school there are 180 there are 180 more boys then girls
    6·2 answers
  • There are 3 yellow, 4 blue, 3 green, and 2 red candies in a bag. Without looking, Brian reaches into the bag and pulls out one p
    8·1 answer
  • Write an equation in​ point-slope form of the line that passes through the given​ points, then write the equation in​ slope-inte
    5·1 answer
  • What is 5/ 8 x 4/ 5?<br> A. 1/2<br> B.1/3<br> C.2/9<br> D.3/8.<br> (in fraction form)
    9·2 answers
  • Help me plsssssss !!!!
    13·1 answer
  • Which statement proves that polygon ABCD is not a rectangle
    9·1 answer
  • HELP ASAP i need help 9th grade math!!
    13·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (-7,3) and (-2,7)
    15·1 answer
  • A large order of cheesy fries costs $7. How much would it costs to buy three orders of cheesy fries?
    5·1 answer
  • Add :-<br><br>a+2b-3c, -3a+b+2cand 2a -3b+c​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!