1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergio [31]
3 years ago
13

The total cost in dollars to buy uniforms for the players on a volleyball team can be found using the function c= 34.95u +6.25,

where u is the number of uniforms bought. If there are at least 8 players but not more than 12 players on the volleyball team, what is the domain of the function for this situation
Mathematics
2 answers:
Radda [10]3 years ago
8 0
The domain will be the integer numbers between 8 and 12 using the limits in other words 8 ≤ u ≤ 12

this is considering every player will bought only one uniform for the season
grin007 [14]3 years ago
5 0

Answer:

The domain of the function is 8\leq u\leq 12

Step-by-step explanation:

Given : The total cost in dollars to buy uniforms for the players on a volleyball team can be found using the function c= 34.95u +6.25, where u is the number of uniforms bought.

If there are at least 8 players but not more than 12 players on the volleyball team.

To find : What is the domain of the function for this situation ?

Solution :

The total cost in dollars  c= 34.95u +6.25

Where, u is the number of uniforms bought.

Now, The number of uniforms bought depend on the number of players.

We have given that, there are at least 8 players but not more than 12 players on the volleyball team.

i.e, The number of players are between 8 to 12.

So, The domain of the function is 8\leq u\leq 12

You might be interested in
To be honest, I really don’t understand this and need someone to help me out.
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

A.

Explaintion:

n=13. 13+2 = 15

I hope this helps ( :

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A puppy ways 5 3/4 how many does the puppy way in ounces???<br><br> I NEED HELP ASAP!!
Anastasy [175]

Answer: 23 ounces

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help! I know this should be easy but I don't understand it
makvit [3.9K]
I believe that the answer may be 1,1,1,2
3 0
3 years ago
What is the best measure of center for this data set?
jenyasd209 [6]
I believe the answer to your question is b.
3 0
3 years ago
What are rates and unit rates?
Allisa [31]

Answer:

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc.

Step-by-step explanation:

how do you not know what are unit rates

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Ahmed is working at a burger joint hos boss pays him $7.50 per hour and promises a raise of $0.25
    10·2 answers
  • Please help ASAP! Which ordered pair is a solution of this
    15·2 answers
  • The journal entry to close the Fees Earned, $750, and Rent Revenue, $175, accounts during the year-end closing process would inv
    7·1 answer
  • Express 8% as a fraction
    11·2 answers
  • Canada has a population that is about 1/10 as large as the United States. If Canada's population is about 32 million, about how
    12·1 answer
  • Which of these fractions is equivalent 1/8?<br> A.3/24<br> B.2/9<br> C.1/16<br> D.9/17<br> E.11/18
    14·1 answer
  • The sum of twice a number and three is 21. find the number
    10·1 answer
  • Solve the system:<br><br><br> x+4y=1<br><br><br> 3x+5y=10
    9·1 answer
  • Please solve :)<br> 2y &lt; y + 2
    7·1 answer
  • James is contemplating an investment opportunity represented by the function A(t)=P(1.06)t, where P is the initial amount of the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!