1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Xelga [282]
3 years ago
13

How do you find a vector of length 10 in the direction of vequals=left angle 3 comma negative 2 right angle3,−2​?

Mathematics
1 answer:
Kazeer [188]3 years ago
4 0
First we look for the angle of the vector, which will be given by:
 tan (x) = (- 2/3)
 Clearing x we have:
 x = ATAN (-2/3) = - 33.69 degrees.
 Which means that the angle is 33.69 degrees measured clockwise from the x axis.
 Equivalently the angle is
 360-33.69 = 326.31 degrees
 326.31 degrees measured counterclockwise from the x axis.
 The vector is then:
 v = 10 (cos (326.31) i + sin (326.31) j)
 answer
 v = 10 (cos (326.31) i + sin (326.31) j)
You might be interested in
Clifton places an order for 10 boxes of notepads for his office. The office already has 2 full boxes of notepads in the storeroo
Vikki [24]

Answer:

12x

Step-by-step explanation:

10x+2x

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Write the expression of the quotient of 44 and 11
VladimirAG [237]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

44 ÷ 11 = 4

3 0
3 years ago
Evaluate the expression: 2x + 5 for x = 3
lubasha [3.4K]

Substitute the value of the variable into the equation and simplify.
11
11
5 0
3 years ago
One dozen eggs cost $1.98. How much does one egg cost?
rodikova [14]
We know that one dozen is 12 so with that all we need to do is divide $1.98 by 12 and get the unit price. The price for one egg is .165 cents. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A coach is ordering shirts for a team
oee [108]

Answer:

Step-by-step explanation:

Yes its B C=8k+24

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP!! WILL MARK BRAINLY!!
    15·1 answer
  • A baking class had 45 students on Monday and only 32 students on Tuesday. What was the change in percent? (Round to the nearest
    7·1 answer
  • Can someone please help?
    9·1 answer
  • A piggy bank contains dimes and nickels that are worth a total of $42.45. If there are 197 nickels, how
    13·2 answers
  • Find the value of x.
    12·1 answer
  • What is the difference between 10 and 12?
    15·2 answers
  • Continuation of the other six questions find the value of eggs and tangent 
    13·1 answer
  • Add.<br> 10.452 + 6.3<br> Enter the exact sum
    8·2 answers
  • Help for brainlest!!!!!
    5·1 answer
  • I will give these ponts for free if u answer 100+100x100. (help me get brnliest)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!