1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dusya [7]
3 years ago
6

Need to find A, B, and C!

Mathematics
2 answers:
Lana71 [14]3 years ago
8 0

Answer:

A. Mean = $41900

B. Median = $37000

C. Mode = $37000

Step-by-step explanation:

A. Mean

Here

n=40

Mean = Sum of values/n

Mean = \frac{(3)(18000)+(3)(22000)+(3)(25000)+(5)(34000)+(17)(37000)+(2)(45000)+52000+(5)(80000)+140000}{40}\\=\frac{54000+66000+75000+170000+629000+90000+52000+400000+140000}{40} \\=\frac{1676000}{40}\\=41900

Mean = $41900

B. Median:

As the number of salaries is even,

the median will be mean of middle two terms

Median= \frac{1}{2}(\frac{n}{2}th\ term+ \frac{n+2}{2}th\ term)\\=  \frac{1}{2}(\frac{40}{2}th\ term+ \frac{40+2}{2}th\ term)\\=\frac{1}{2} (20th + 21st)}\\

The 20th and 21st term will be 37000

So their mean will be same

So,

Median = $37000

C. Mode

Mode is the value which occurs most of the time in data.

the occurrence of 37000 is highest in the given data.

So,

Mode = $37000 ..

gtnhenbr [62]3 years ago
7 0

Answer:

Mean: 4.44 add up every number and divide it by how many there is.

Median: 3 put from least to greatest and count till the middle.

Mode: 3 because it appears the most

You might be interested in
Which table represents a quadratic function?
polet [3.4K]

Answer:

Its A i just took the test

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
1.5 lbs of gum balls I want to buy it’s 3.99 per pound
zubka84 [21]

Answer:

$5.99 for 1.5 lbs of gumballs

Step-by-step explanation:

You want to buy One and a half pounds of gumballs for $3.99 per pound. It is 3.99 for one pound of gumballs, so the price for half a pound of gumballs is half of that price.

3.99 / 2 = 1.995

Then add the price of 1 pound

3.99 + 1.995 = 5.985

Then you can round that up to 5.99

5 0
3 years ago
Please help me please and thank you.
Lelechka [254]
A: If you plug in the x and y values the inequalities are true
4 0
3 years ago
A company has decreased the weight of its boxes of macaroni by 7%. If the new weight of the box is 13.5 ounces, what was the ori
igor_vitrenko [27]
8%=0.08 and 100%=1 (100% represents the original weight in percentaje)
If x is the weight you can express: 1x-0.08x=15.1
solve for x: 0.92x=15.1
x= 15.1/0.92=16.1
The original weight was 16.41 ounces
5 0
2 years ago
Match the following items.
Setler [38]

Answer:

  1. C
  2. F
  3. D
  4. A
  5. E
  6. B

Step-by-step explanation:

In the MKS system, the base units are the Meter, Kilogram, and Second. The base unit of volume is the liter, 1/1000 of a cubic meter.

SI prefixes have names ranging from 10^-18 to 10^18.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Rewrite 6 3/4 as an improper fraction
    6·2 answers
  • NEED HELP NOW WILL GIVE BRAINLIEST!!!!
    6·2 answers
  • There are 16 girls in the class this represents 80% of the class how many total students are there
    10·2 answers
  • Plz help need answer for angle y
    12·1 answer
  • An Olympic -size swimming pool in the shape of a rectangular solid has a volume of 3150 cubic meters,, a length of 70 meters,, a
    10·1 answer
  • Which equation has exactly one solution?
    15·1 answer
  • ΔEFG is located at E (0, 0), F (−7, 4), and G (0, 8). Which statement correctly classifies ΔEFG?
    10·1 answer
  • Chris can be paid in one of two ways. Plan A is a salary of $400 per month, plus
    6·1 answer
  • A certain type of bird has a probability of 1/12 Harding a bird with white feather. If a bird lays 2 eggs, find the probability
    11·1 answer
  • If a root beer float has 1 cup of ice cream for every 2 cups of root beer, how
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!