Answer:
3.98
Step-by-step:
$15.00 - 3.93 - 1.12 = 9.95 spent on the grapes
9.95/2.5 pounds = 3.98 per pound
(4+x)+x=22
= 4+2x=22
= 2x = 18
= x = 9.
Gabriel is 9 years old, and Dan is 4 + 9 or 13 years old.
Answer:

Step-by-step explanation:

To find the inverse of this function, temporarily the f(x) with a y (or whatever else you want) and then solve for the x.

Now, you can swap the variables again and write the function.

Answer:
do R-P-R-S-P-P-R-P
Step-by-step explanation:
Answer:
-3
Step-by-step explanation:
3 x 6 - 42/2 =
18 - 42/2 =
18 - 21 =
-3