1 week = 7 days....so 1 week and 1/2 day = 7.5 days
2760 / 7.5 = 368 miles per day <==
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
i cant see da pic
For this case we propose a system of equations:
x: Let the variable representing the quantity of Granny Smith apples
y: Let the variable representing the number of Gala apples
According to the statement we have:

From the first equation we have to:

replacing in the second equation:

So, Carl bought 7 Gala apples
On the other hand:

So, Carl bought 12 Granny Smith apples
Answer:
Carl bought 7 Gala apples and 12 Granny Smith apples
Budget ≤ 1250 - 439
m = $811