1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hunter-Best [27]
3 years ago
8

Joel and sharply are selling flowers bulbs for a school fundraiser. Customers can buy bags of wildflowers bulbs and bags of daff

odils bulbs. Joel sold 12 bags of wildflowers bulbs and 1 bag of daffodil bulbs for a total of 81. Sharply sold 4 bags of wildflowers bulbs and 2 bags of daffodil bulbs for a total of $42. What is the cost of one bag of wildflowers bulbs
Mathematics
1 answer:
ElenaW [278]3 years ago
5 0
The answer is 7 dollars
You might be interested in
Write the solution of the inequality in set builder notation: 2(3p-11)>=-16
Dima020 [189]
The answer would be 
p≥1

hope this helps :3
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value for Q1
Sever21 [200]

Answer:

its 5 and 1/2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the solution set of 7x 2 + 3x = 0?<br><br> {0, 3/7}<br> {0, -3/7}<br> {0, -4/7}
Burka [1]

Answer:

the answer is b when we have two positives it makes a negitive therefore its b

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
One weekend, Paola started reading a book for school. She read 35 pages of the book on Saturday. On Sunday she read 15 pages an
Sidana [21]
35 + 15 x 4 = 60. Paola read 60 pages in total.
6 0
3 years ago
Factorise <br> a) (2+2) a) x2 -11x + 28 <br><br> b) 6x2 -5x – 4
Serga [27]

Answer:

6264

Step-by-step explanation:

(2+2)×2-11×+28 6×2

= 6264

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The American Academy of Periodontology released a survey, revealing that 27% of US adults admit they lie to their dentist about
    14·1 answer
  • a department store buys 300 shirts at a cost of 1800 and sells them for $10 each. find the percent markup rounded to the nearest
    5·2 answers
  • Which value is a solution to the inequality x – 4 &gt; 15.5? A. X = 17.3 B. X = 21.4 C. X = 15.5 D. X = 19.3
    8·1 answer
  • Multiply. Write the answer in standard form.<br><br> (8+3i)2=
    10·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST! EASY! Give detailed answer
    6·1 answer
  • Rewrite x5/6 divided by x1/6 in simplest radical form
    11·1 answer
  • Which of the following is the point and slope of the equation y - 9 = 3/2(x - 1)?
    9·2 answers
  • Which ordered pairs on the line of the graph of y equals 10<br> x
    10·1 answer
  • 6 Gallons and 3 quarts = ________ quarts?
    13·2 answers
  • What is the solution to this inequality?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!