Answer:
Step-by-step explanation:
It's 14
Answer:
And?
Step-by-step explanation:
$7.18 / 2 = $3.59 per pound
.........................................
so 1 lb = $3.59
2 lbs = 2* $3.59 = $7.18
3 lbs = 3 * $3.59 = $10.77....
Multiplying fractions is simple. You just multiply across so 7/3 x 2/3 is 14/9 and that is the simplest form.
Answer: 12 cups
Step-by-step explanation: