1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anastassius [24]
3 years ago
9

How would the graph of the function y=x^2-3 be affected if the function were changed to y=x^2+2?

Mathematics
1 answer:
Norma-Jean [14]3 years ago
3 0

Answer: The graph of the function would move five units up on the vertical axis.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
3. Con la finalidad de contar con un alimento para animales con un valor nutritivo
Solnce55 [7]
What I don’t speak that language im sorry
4 0
3 years ago
Mrs. Magdalino kept records on how much she spent on gasoline and the maintenance of her car. She found that it cost $485 to dri
algol [13]

Answer:

  • C = 0.97m
  • $1164 for 1200 miles
  • 845 miles for $820

Step-by-step explanation:

Given a car's cost of operation is $485 for 500 miles, you want an equation relating cost for m miles, and solutions to that equation for 1200 miles, and for a cost of $820.

<h3>Cost per mile</h3>

The cost per mile is found by dividing the cost by the associated number of miles:

  $485/(500 mi) = $0.97 /mi

<h3>Equation</h3>

The equation for the cost will show the cost as the cost per mile multiplied by the number of miles:

  C = 0.97m . . . . . where C is cost in dollars for m miles driven

<h3>1200 miles</h3>

The cost for driving $1200 miles will be ...

  C = 0.97(1200) = $1164

The cost of driving 1200 miles is $1164.

<h3>$820</h3>

The number of miles that can be driven for a cost of $820 is ...

  820 = 0.97m

  m = 820/0.97 = 845.36

About 845 miles are driven for a cost of $820.

3 0
1 year ago
What measure of center should Mr. Malloy use for Amo and for Javier for the best possible grade?
9966 [12]
The answer to this question is the first item in the choices which is "The teacher should use the mean for both Amo and Javier" when computing and comparing their grades. The mean is the average grade while the median is the center of the grade. It would be wrong to apply median in computing their grades and it would be also wrong when the use two different methods when computing and comparing their grades.  
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Make t the subject of the formula v=u+5t
rusak2 [61]

5t=v-u (Subtract u on both sides)

t=(v-u)/5 (Divide by 5 in both sides)

4 0
3 years ago
What is the product of 8,0,5,6
Len [333]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

any number multiplied by 0, is 0. it can be a really large number or a very tiny one, but if it is still multiplied to 0, the answer is 0.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The difference between the length and the
    5·1 answer
  • Write the compound inequality that models the given situation. Tyler works at Chik-Fil-A and earns $7.50 per hour. His paycheck
    7·2 answers
  • in a week 13 hens laid 91 eggs what is the unit rate for eggs per hen please show your work thanks for the answers
    13·1 answer
  • . Find the value of x. a. 22.5 b. 18.5 c. 18 d. 12
    6·1 answer
  • Round 18.194 to the place named
    8·1 answer
  • As a salesperson, you are paid $100 per week plus $3 per sale. This week you want your pay to be at least $160. Write an inequal
    15·1 answer
  • Does anyone know how to solve this ?
    5·2 answers
  • Part E
    15·1 answer
  • Please help me this packet is due at 6 p.m please help me ill give brainilist
    5·2 answers
  • Tell which property is illustrated by the statement. 3+z=z+3
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!