1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Slav-nsk [51]
3 years ago
7

1. The earth makes a full rotation in 24 hours. Jupiter takes approximately 58 days, 15 h, and 30 min to complete a full rotatio

n. How many hours does it take Jupiter to complete a full rotation?
Mathematics
1 answer:
Keith_Richards [23]3 years ago
7 0
The jupiter does a full rotation for 1407 h and 30 min
You might be interested in
Name 2 same side interior angles
Leokris [45]

Answer:

Transversal and Consecutive

7 0
3 years ago
Find the value of x in each figure
sergey [27]
I believe x is 43.

3x+17+x-9=180 It is 180 because a straight line is 180 degrees
4x+8=180
     -8    -8   subtraction property of equality
---------------
4/4x=172/4   division property of equality
x=43  solution

4 0
3 years ago
The equation y-3=-2(x+5) is written in point-slope form. What is the y-intercept of the line? *
yawa3891 [41]

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

y-intercept

x=0

y-3= -2x-10

y=2(0)-10+3

y=0-7

y= -7

(0;-7)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the coefficient of a in the expression 5a3 + 9a2 + 7a + 4 ?
ira [324]
Its 7a  so the coefficient of a is 7
6 0
3 years ago
تعبير كتابة سيرة ذاتية حصلت معي في صغري ​
Artyom0805 [142]

Answer:

سيرة ذاتية ؟؟

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Grace earns $7 for each car she washes. She always saves $25 of her weekly earnings. This week, she wants to have at least $65 i
    10·1 answer
  • What is the value of the letter N
    13·1 answer
  • 1.Jon travels 1/2 mile in 1/4 hour. Find the unit rate in miles per hour.
    12·2 answers
  • a pool charges $4 each visit, or you can buy a membership for $100 for 3 months. write and solve an inequality to find how many
    6·2 answers
  • Mitchell use one fourth of a carton of 12 eggs to make an omelette how many eggs did she use
    15·2 answers
  • .!.$.!.!.’!!.!!.!.!need help
    13·2 answers
  • 70.2 x 10<br> 6.702 x 10?<br> 7.02 x 100<br> 7.02 x 10?
    6·2 answers
  • A customer enters a store and purchases a pair of slippers for 5 dollars. He pays with a 20 dollar bill. The merchant asks the g
    6·1 answer
  • Please help me please help me if you don't know gently move your hand
    5·1 answer
  • What is the third term of the sequence?<br> A<br> 25<br> B<br> 50<br> C. 35<br> D<br> 20
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!