1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler [38]
2 years ago
11

A bottle of body wash costs $2.88 and contains 12 ounces . how much does it cost per ounce

Mathematics
2 answers:
dsp732 years ago
7 0
$2.88/12
This is a proportion question.
anzhelika [568]2 years ago
6 0
$2.88/12=0.24 cents per ounce
You might be interested in
Determine if the ordered pair (6, 4) is a solution to the inequality
Ugo [173]

Answer:

\Large \boxed{\mathrm{Option \ D}}

Step-by-step explanation:

(6, 4)

x = 6 and y = 4

y > -1/2x + 7

Plug in the values to check if it is true.

4 > -1/2(6) + 7

4 > -3 + 7

4 > 4

This statement is false.

(6, 4) lies on the line.

8 0
3 years ago
Translate the sentence into an inequality. Eight times the sum of a number and 20 is greater than or equal to 25. Use the variab
PtichkaEL [24]

Answer:

8x + 20 ≥ 25

Step-by-step explanation:

Well 8 times the sum of a number "x" plus 20,

So we can write the following,

8x + 20

and that should be greater than or equal to 25

8x + 20 ≥ 25

<em>Thus,</em>

<em>as an inequality it is 8x + 20 ≥ 25.</em>

<em />

<em>Hope this helps :)</em>

3 0
3 years ago
Help please?<br> Also explain as much as you can
Natalija [7]
X^3 = 16
x^3 = 4^2

x = ∛4^2
x = 4^2/3

answer
B. 4^2/3

------------------
x^5 = 16
x^5 = 2^4
x = 2^4/5

answer
D. x = 2^4/5

5 0
3 years ago
The teacher decides that no student can win twice, so she removes the tickets of the first winner before drawing the second winn
trasher [3.6K]

Answer:

3/4

Step-by-step explanation:

Take Kitzen's number of raffle tickets and put them over Ava's tickets to give you 12/16 and the simplify which gives you 3/4 because the fraction is divisible by 4.

4 0
3 years ago
Please help guys ❤❤❤❤​
steposvetlana [31]

Answer:

Area will be 397.54

Step-by-step explanation:

See attachment.....

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the area of CDEF? Please could you also say how you got your answers, it will be much appreciated.
    11·1 answer
  • A restaurant charges a mandatory 15% tip for parties containing more than 6 people. A party of 10 people was charged $52.50 as a
    6·1 answer
  • 2 + 0.25x<br><br> What does the second term of the expression represent?
    6·1 answer
  • The opposite corners of a quadrilateral are right angles. The quadrilateral is not a rhombus. What kind of quadrilateral is this
    14·1 answer
  • Evaluate the expression​
    13·1 answer
  • Match each quadratic equation with the best way to solve it.
    9·1 answer
  • A backpack that normally sells for $39 Is on sale for 33% off. Find the amount of the discount and the sale price
    9·1 answer
  • Multiply your answer in the first question (the number of
    8·1 answer
  • The aos of x=2?????????
    9·1 answer
  • Ken really like his lattes, but they are costing him a fortune. He spends $5.76 each work day for a large latte. Ken works 5 day
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!