1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
4vir4ik [10]
3 years ago
9

Explain how the statement "there is 3/4 cup per serving" represents a rate.

Mathematics
1 answer:
Aleonysh [2.5K]3 years ago
7 0
There is 3/4 cup of whatever in one serving. If that serving amount changed to 2, then the 3/4 would be multiplied by 2. If there is half a serving, then it would be divided by 2. There is a constant change, and not one that is always changing. 
You might be interested in
Mom has ⅘ quart of strawberries. She needs to fill ¼-quart jars. How many jars will she be able to fill?
Blababa [14]
She will be able to fill 3 jars because 4/5=16/20 and 1/4 = 5/20 so 5/20 x 3 = 15/20
5 0
3 years ago
Consider a refrigerator that consumes 320 W of elec- tric power when it is running. If the refrigerator runs only one quarter of
irinina [24]

Answer: The refrigerator cost in this month is $4.5 approximately.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Amount of watt of electric power = 320 W

Number of days = 30

Unit cost of electricity = $0.13/Kwh

Hold factor = \dfrac{1}{4}

Number of hours in a month = 24

So, the refrigerator cost in this month would be

0.13\times 0.32\times \dfrac{1}{4}\times 30\times 24\\\\=\$7.488

Hence, the refrigerator cost in this month is $4.5 approximately.

3 0
3 years ago
Lusita earned $85 for 8 hours of babysitting. Avery earned $125 for 11 hours of babysitting. Are the rates equivalent
weeeeeb [17]
No, avery makes more then lusita
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The points A (0,4), B (6, 4) and C (6, -2) are 3 corners of a square ABCD.
Brilliant_brown [7]

Answer: It would be (0,-2)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is 5000x 600000 pls help
lukranit [14]

Answer:

= 3,000,000,000

Step-by-step explanation:

Step 1- Multiply

5×6= 30

Once you've multiplied, you can just add the 0's to 30.

There are a total of eight 0's.

Once you've added all the 0's, you'll get 3,000,000,000.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kyle ran 200 yard in 40 sec. How many feet could she ran each sec ?
    9·1 answer
  • 800 is how many, ones
    5·1 answer
  • 16.75 + 3.2d – 4 + 6d = 51.39​
    7·1 answer
  • Compare the decimals 16.30 and 16.3.  Which comparison is correct?   A. 16.30 < 16.3   B. 16.30 = 16.3   C. 16.30 > 16.3 Q
    14·1 answer
  • Please help with #10 and #11
    14·2 answers
  • In a city, taxicab fare is 80 cents for the first 1/4 mile and 20 for additional 1/4 mile. How far can you travel for $5.00?
    5·1 answer
  • Charlie split 78pounds of andy among 4 people. What is the unit rate in pounds per person?
    12·1 answer
  • Need help asap please
    11·1 answer
  • 6. Are the following<br> parallel, perp., or<br> neither? y=3x-4<br> 3x - y = 7
    14·1 answer
  • During each of the past three months, Tyler grew
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!