1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RSB [31]
3 years ago
10

a box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces in a box of store label cornflakes is $3.09 with 20 ounces find the un

it price for each
Mathematics
1 answer:
hichkok12 [17]3 years ago
8 0
2.09/12 = 0.174...rounds to 17 cents per oz
3.09/20 = 0.154..rounds to 15 cents per oz
You might be interested in
PLEASE HELP GUYS RIGHT NOW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Margarita [4]

Answer:

Im on the same question so dont copy word for word

Step-by-step explanation:

The first error he made is that he didn't do the right steps in order to find the area of the two triangles. Instead he should have done 0.5 X 16 X 15 X 2= 240

Then the area for the three rectangles should be 16 X 8 + 17 x 8 + 17 X 8 = 400

If you add it all together, the surface area is actually 640 square meters.

7 0
3 years ago
Convert 123 into quinary number .​
muminat

<em>To convert decimal number 1</em><em>2</em><em>3</em><em> to quinary, follow these steps:</em>

<em>1</em><em>.</em><em> </em><em>Divide 1</em><em>2</em><em>3</em><em> </em><em>by 5 keeping notice of the quotient and the remainder.</em>

<em>2</em><em>.</em><em>Continue dividing the quotient by 5 until you get a quotient of zero.</em>

<em>3</em><em>.</em><em> </em><em>Then just write out the remainders in the reverse order to get quinary equivalent of decimal number 1</em><em>2</em><em>3</em><em>.</em>

5 0
2 years ago
Use the graph below to determine the number of solutions the system has.<br><br> x=4<br> y=-x-1
GrogVix [38]

Answer:

The system x = 4 and y = -x - 1 has one solution

Step-by-step explanation:

x = 4 and y = -x - 1 intersects only once on the graph

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which correctly compares (528 × 65) – 85 and (528 × 65) – 75 without doing any calculations?
OleMash [197]

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

I don't actually know I'm guessing.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to find x in an exponential equation
xz_007 [3.2K]
If the bases are the same then you can let the exponents be equal to each other. If the exponents are not the same then you will have to use logarithms to solve for x.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • PLZ HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!During a 4-month-long drought, the water level in a lake changed
    6·1 answer
  • .736 rounded to the nearest tenth
    13·1 answer
  • A marble factory makes single marbles, then puts them in boxes of 10, cartons of 100, and crates of 1,000. How can the marble fa
    7·1 answer
  • What is the value of x?
    15·2 answers
  • Write a real-world situation that could be modeled by the equation 500 + 250x = 300x
    5·1 answer
  • The shirt costs twice as much as the shoes. Together, they cost more than $200. What is the minimum cost for each item? (Round t
    10·2 answers
  • You are going to an amusement park over Spring Break. The cost of admission to enter the park is $30 and the rides are an additi
    11·2 answers
  • 2. The cost of 8 jars of jalepenos is $23.92. Find the unit price, then find the cost of 10 jars of jalepenos. (PLEASE SHOW YOUR
    14·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST AND 30 POINTS<br><br> What are 2 expressions that are equivalent to 5(2j+3+j)
    10·2 answers
  • find the flux of the constant vector field v→=3i→ 2j→−5k→ through a square plate of area 25 in the xz-plane oriented in the posi
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!