1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miss Akunina [59]
3 years ago
10

five criterion team bikes cost $ 11,300. How much would the club have to pay for a dozen criterion team bikes?

Mathematics
1 answer:
Vadim26 [7]3 years ago
7 0
First of all divide 11,300 by 5 and get 2,260 which then multiply it by 12 which will get you 27,120 as the answer.

So it would cost $27,120 to get a dozen criterion team bikes.
You might be interested in
Write each quotient as a fraction or mixed number.<br><br>SHOW WORK
12345 [234]

Answer:

4 ÷ 5 = 2/5

5 ÷ 4 = 1 1/4

12 ÷ 30 = 2/5

30 ÷ 12 = 2 1/2

6 0
2 years ago
PLEASE HELP !! <br><br> Will give the brainliest !!
Alika [10]

Answer:

A. They're not simalier because two pairs of corresponding angles in the two trapezoids are congurant

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP I NEED TO FIND THE ACTUAL DISTANCE BETWEEN WACH OAIR IF CITIES AND IF NECESSARY I HAVE TO ROUND TO THE NEAREST TENTH
kolbaska11 [484]

1; 127 mi

2;78

Sorry i did not know the other answers

I hoped this helped

8 0
3 years ago
Which strategy is the most appropriate strategy to solve (x−1)^2=9 ?
Leya [2.2K]
(x-1)^2=9 <=> x-1=3 <=> x=4
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the distance between 4 and 7?
Varvara68 [4.7K]

Answer:

The distance between 4 and 7 is : 3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A cell phone tower has a circular coverage pattern that transmits out for 3 miles.
    8·1 answer
  • 5+5+10+10+20+15-13+17
    15·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • How will the volume of the pyramid change if each side is multiplied by a factor of One-half?
    10·2 answers
  • Which number line shows the solutions to x&lt;5?
    7·1 answer
  • Find a set of parametric equations for the rectangular equation that satisfies the given condition. Worth MANY POINTS!!!!!!
    9·1 answer
  • Jeremiah's pet lizard ate 46 pounds of food during April. There are 30 days in the month April . At that rate how many days woul
    10·1 answer
  • Solve the following equation and check.
    7·2 answers
  • Translate the following verbal statement into an algebraic expression. Use x for your variable.
    11·1 answer
  • If Michelle is to celebrate her birthday next week, what is the chance that she will celebrate it in Wednesday​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!