Add the component i apart and the compents j apart
Answer:

Step-by-step explanation:
hope this helps.
If the price for three of them is $2.99, then you divide that by three to find the price for one can. This would equal .9966666667, which could probably be rounded to 99 cents or just a dollar per can. Hope that helps.
You tell me if this makes sense to you.
It's 47 years from 1970 to 2017 so you would need to multiply 7% by the 47 years.
So: 0.07x47= 3.29
Now you should add your new price to your original price: $3.29+$0.35= 3.64
So it should cost $3.64 now. Yes that does seem kind of low but that's how you do it.
I hope this helps :)