1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tresset [83]
3 years ago
12

you want to join the tennis team. You go to the sporting goods store with $100. If the tennis racket you want costs $80 and the

tennis balls cost $4 per can how many cans of tennis balls can you buy
Mathematics
1 answer:
leva [86]3 years ago
8 0

Answer:

4 or 5

Step-by-step explanation:

if you buy 5 its $20 but you have to think about tax but i would say 5

You might be interested in
what are the values of m∠abc, m∠cbf, and m∠dbe in the given figure? Explain or show your work. A good 55 points will go to the o
vesna_86 [32]

Step-by-step explanation:

m∠abc = m∠ebf = 58°

reason: vertical angles

m∠cbf = 180-m∠ebf = 180-58 = 122°

reason: Supplementary angles

m∠dbe = 90-m∠ebf = 90-58 = 32°

reason: complementary angles

5 0
3 years ago
I really need help pls!!!
erastova [34]
The answer would be option 1, mass divided by volume
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP
Nikolay [14]

Answer:

204,160,000

Step-by-step explanation:

Assuming the sample is a good representation of the people from the United States.

Since there were 1,000 surveyed... and 638 of them were wearing glasses,  that makes a proportion of 638 out of  1,000 people, or 63,8 / 100 people... so 63.8%... or 0.638

So, if we assume that the US population is of 320 million, how many people does that make wearing glasses.... we just have to multiply 320M by 0.638

G = 320,000,000 * 0.638 = 204,160,000

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of the missing angles.
MAXImum [283]
Answer- A- 20, B-70, c-20, d-50, e- 110

I think
5 0
2 years ago
Nick bought apples at a farmers market where 5 apples cost $4.45.
Gwar [14]

Answer:

$0.89/apple

Step-by-step explanation:

$4.45

-------------- = $0.89/apple

5 apples

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the linear system of equations using addition. Graph the equations to verify your solution.
    10·1 answer
  • a total of 210 people attended the opening night of a School Musical, students tickets cost $3 each while general admission tick
    8·2 answers
  • While I was walking to sched this morning I saw 2 ants and 2 butterflies.
    5·1 answer
  • If m∠P = 12, find the value of x in this figure?
    12·2 answers
  • What type of correlation is shown in the scatter plot?
    11·2 answers
  • A magazine subscription service is having a contest in which the prize is 80,000. if the company receives 1 million entries, wha
    12·1 answer
  • An experiment consists of tossing a pair of balanced, six-sided dice. (a) Use the combinatorial theorems to determine the number
    12·1 answer
  • Can somebody help me real quick
    14·1 answer
  • Given the function f(x)=4x+10 and g(x), which function has a greater slope?
    8·1 answer
  • When the product of 15 and 40 is diveded by the sum of 15 and 45 what is the quotient​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!