1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kobotan [32]
3 years ago
7

What is the equation of a line that passes through (-1, 2) and (5, 2)?

Mathematics
1 answer:
Oliga [24]3 years ago
7 0

The equation should be y=2

You might be interested in
How much energy in joules can the solar panel produce each day if solar cells were 100% efficient and generate 1000 watts of pow
notsponge [240]

Answer:

The solar panel produce 6.48 × 10⁶ J of energy each day.

Step-by-step explanation:

If the solar cells were 100% efficient and generate 1000 watts of power per square meter

The power generated per square meter will be

\frac{100}{100} \times 1000 watts/m^{2}

= 1000 watts/m²

This is the power that would be generated per square meter if the solar cells were 100% efficient.

Now, for a 1 square meter panel of solar cells with an efficiency of 30%, the power generated will be

\frac{30}{100} \times 1000 watts/m^{2} \times 1m^{2}

= 300 watts

This is the power that would be generated by a 1 square meter panel of solar cells with an efficiency of 30%

Now, to determine the energy in joules (J) that the solar panel produce each day

We can determine the energy from the formula

Energy = Power × time

From the question, the solar cells receives the equivalent of 6 hours of direct sunlight per day, that is

Time = (6 × 60 × 60) secs = 21600 secs

Hence,

Energy = 300 watts × 21600 secs

Energy = 6480000 Joules

Energy = 6.48 × 10⁶ J

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
emilio build and sells homemade wooden toy for $12 each the festival he is attending charges $50 to set up his Booth how much mo
Salsk061 [2.6K]

Emilio will earn $334.

12*32=384 --> amount of money he earns from selling

384-50 --> subtract the amount the festival charges

=334 --> final profit


<u>Please mark this answer as the Brainliest if it helped! Thank you.</u>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Trina was playing with her new puppy last night. She began to
Nata [24]

Answeep-by-step explanation:

he was 76

jk i am stupid and this is nit the right i just wanted to know how t felt to help someone

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the expression below after it has been simplified completely? (2)(3)-(6)(4) A. –24 B. –18 C. 18 D. 24
AlexFokin [52]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

2x3=6 and 6x4=24 so 6-24= -18

4 0
3 years ago
Please
igomit [66]

<span>x=1/4y+2</span>

−4x+3y=4-------> substitution method

<span> -4(1/4y+2)+3y=4</span>

-y-8+3y=4- --------> 2y=4+8- ----->y=6

x=1/4y+2- -----> ¼(6)+2=7/2

 the answer is (7/2,6)

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The ratio of students to teachers is 2:3 respectively.If there are 21 teachers, how many students are there?
    8·1 answer
  • Which set of numbers does 4/7 belong to?
    10·1 answer
  • Draw 8 lines that are between 1 inch and 3 inches long measure each line to the nearest fourth inch and make a line plot
    14·1 answer
  • Examine the following expression.
    15·2 answers
  • If the mean proportional between x and 2 is 4, find x​
    14·1 answer
  • at a high school gym,the bleachers are divided into 6 equal sections. Each section can seat 395 people. How many people can be s
    12·2 answers
  • Find two consecutive integers whose sum is -47
    12·1 answer
  • A designer wants to make use of a half-spherical cistern in a water system. If the cistern has a diameter of 5.5 feet, how many
    10·1 answer
  • Which shows a difference of squares?
    7·2 answers
  • A 10 plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!