1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aksik [14]
3 years ago
8

If 3 1/2 pounds of bananas cost $0.98, how much would one pound cost?

Mathematics
2 answers:
olya-2409 [2.1K]3 years ago
8 0
I hope this helps you




3 1/2= 3.2+1/2=7/2



if 7/2 pounds $ 0,98


1 pound $ ?



?.7/2=1.0,98



?=2.0,98/7


?=1,96/7


?=$ 0,28
Yuki888 [10]3 years ago
4 0
Divide .98 by 3 1/2. 3 1/2 in decimal form is 3.5 so .98 ÷ 3.5 = .28

So one pound of bananas would cost <span>$0.28</span>
You might be interested in
Evaluate the function f (x)= x squared -4x+1 at the given values of the independent variable and simplify.
Ivan
<h3>Given</h3>

... f(x) = x² -4x +1

<h3>Find</h3>

... a) f(-8)

... b) f(x+9)

... c) f(-x)

<h3>Solution</h3>

In each case, put the function argument where x is, then simplify.

a) f(-8) = (-8)² -4(-8) +1 = 64 +32 + 1 = 97

b) f(x+9) = (x+9)² -4(x+9) +1

... = x² +18x +81 -4x -36 +1

... f(x+9) = x² +14x +46

c) f(-x) = (-x)² -4(-x) +1

... f(-x) = x² +4x +1

8 0
3 years ago
Place these numbers on the number line. 1/4, 2/3, 3/4, 6/8
Lelu [443]
The best way to put them into a number line is to make sure that they've all got the same denominator, which in this case, will be 24, as this is the lowest common multiple of 3,4 and 8. You will then need to multiply these fractions accordingly. The first one (1/4) will need to be multiplied by 6 to get a denominator of 24, so this will then give you a result of 6/24. The second one (2/3), will need to be multiplied by 8, which will then give you a result of 16/24. The third one (3/4)will also need to be multiplied by 6, giving you 18/24. The final one (6/8) will need to be multiplied by 3, giving you 18/24. You will then need to put these in order, which will be- 1/4, 2/3, 3/4, and 6/8. The alternative method is to turn these into decimals- 1/4 is equivalent to 25%, which is equal to 0.25. 2/3 is equivalent to 66.66%, which is equivalent to 0.66. 3/4 is equivalent to 75%, which is equal to 0.75. 6/8 is also equivalent to 75%, which is equal to 0.75, you can then easily line them up this way. Hope this has been able to help you
4 0
4 years ago
The circumference of the circle-shaped rug is 69.08 inches.
adelina 88 [10]
We can find the diameter by dividing the circumference by 3.14
d = 22

Thus, our radius is 11.
r = 11

Now, let's use the area formula (3.14 \cdot r^2) to solve for the area.
a = 3.14 \cdot (11^2) = \boxed{379.94}
8 0
3 years ago
A coin is tossed twice. Let H represents heads, T represents tails, and the combination of the two letters represent the outcome
denis23 [38]

Answer:

{HH, HT, TH, TT}

Step-by-step explanation:

The set of all possible outcomes in tossing a coin twice is;

{HH, HT, TH, TT}

In the first toss the coin may land Heads. In the second toss the coin may land Heads or Tails. This can be represented as;

HH, HT

Heads in the first and second tosses. Heads in the first toss followed by a Tail in the second toss.

In the first toss the coin is also likely to land Tails. In the second toss the coin may land Heads or Tails. This can be represented as;

TH, TT

Tails in the first toss followed by a Head in the second toss. Tails in the first and second tosses.

Combining these two possibilities will give us the set of all possible outcomes in tossing a coin twice is;

{HH, HT, TH, TT}

4 0
4 years ago
Tickets to a movie cost $7.25 for adults and $5.50 for students. A group of friends purchased 8 tickets for a total price of $52
ANEK [815]
5 tickets for adults and 3 for students.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the polynomial in factored form. <br><br> p(x)=(x+5)(x-___)(x+___)
    10·2 answers
  • Calculate the circumference of each circle. Round your answer to the nearest hundredth.
    9·1 answer
  • Find a, b , and h so that f(x)= a sin (b(x-h))<br> f(x)=5cosx+2sinx
    9·1 answer
  • Answers please! I’m a bit confused
    9·2 answers
  • 6. For a two-day rental at the surf shop, it costs $45 to rent a surf board and $60 to rent a paddle board. On a
    5·1 answer
  • △ABC is inscribed in a circle such that vertices A and B lie on a diameter of the circle. If the length of the diameter of the c
    9·1 answer
  • 1. 5+7=7+5
    12·2 answers
  • How many vertices (corners) does a cube have?
    6·1 answer
  • Avery wanted to make 4 cakes for a huge party. Each cake requires 1.25 cups of milk to make. How much milk will she need to make
    13·2 answers
  • 15 ounces in water bottle 8.5 was drunk how many left
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!