1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
coldgirl [10]
2 years ago
11

15 POINTS,ANSWER QUICKLY Think about all of the ways in which a line and a parabola can intersect. Select all of the number of w

ays in which a line and a parabola can intersect.

Mathematics
2 answers:
hammer [34]2 years ago
6 0

Answer:

0,1,2

Step-by-step explanation:

ale4655 [162]2 years ago
3 0

<u>Answer:</u>

3 ways


<u>Explanation:</u>

We know that a parabola has a second degree equation), while a line has a first degree equation.


To get the points of intersection, we will need to solve both simultaneously.

Solving them, we can reach a maximum of two solutions, however, other scenarios are also possible.


<u>Possible scenarios:</u>

1- no intersection occurs as shown in the first attachment

2- one intersection occurs as shown in the second attachment

3- two intersections occur as shown in the third attachment


Based on the above, there are three ways where the line and parabola can intersect


Hope this helps :)


You might be interested in
Write the sentence as an inequality. Then solve the inequality.
Alex777 [14]
I only know the part 3*n-8≤ -7
4 0
2 years ago
Bye random strangers on brainly that were my friends
melisa1 [442]

Answer:

ok...?

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Calculate the distance between the points M=(-9, 8) and G=(-1, 3) in the coordinate plane.
ziro4ka [17]

Answer:

9.4339811320566

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
The total cost of a shirt and a pair of pants was
jok3333 [9.3K]

Answer:

$38.54

Step-by-step explanation:

S+(S+$7.24)=$84.32

Step 1. 84.32-7.24=77.08

Step 2. 77.08÷2=38.54

6 0
2 years ago
You score 84 points in six games.Find the unit rate
Nitella [24]
14 points per game is the unit rate

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A certain bacterial culture is multiplying in a culture dish, doubling in size every 6 minutes. It takes exactly an hour to fill
    6·1 answer
  • Consider today's stock listings for bukkia hog farms, shown below. 52 wk high 52 wk low symbol div. close net change 212.45 106.
    12·2 answers
  • 5x-6&gt;-6 <br> what is the answer?
    9·1 answer
  • What is the difference between intersecting and perpendicular lines? Can two lines exist that are not intersecting or parallel?
    5·1 answer
  • In the event of delinquency, the Buyer may divide any payment not received into not more than three equal installments to be inc
    6·1 answer
  • Help me do this plzzzzzzz
    14·1 answer
  • A household aquarium tank in the shape of a rectangular prism has a base length of 242424 inches (\text{in})(in)(, start text, i
    13·1 answer
  • Suppose f(x) = x - 2. Find the graph of 1/2 f(x)
    15·1 answer
  • Hi
    14·1 answer
  • Graph the equation y=-X – 2 using the intercepts.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!