1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Airida [17]
3 years ago
12

The table shows the cost of different numbers of yards of the material that Marnie

Mathematics
1 answer:
frutty [35]3 years ago
6 0
Easy divide the $ by the yards then multiply the number of $ to the amount needed ;D
You might be interested in
What is the solution to the system of equations y= -5x + 30 x = 10
Arturiano [62]

Answer:

We have been given the equation:

y=-5x+30

And x=10

Substitute the given x in the given equation we get:

y=-5(10)+30

y=-50+30

On simplification we get:

y=-20

Required solution is:  x= 10 and y=-20

The solution to the system of equation is those points that satisfy the given system of equations.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation 1/2(16x – 6) = 2.
Lorico [155]

Answer:

x = 0.625 or 5/8

Step-by-step explanation:

1/2(16x-6) = 2

8x - 3 = 3

8x = 3 + 3

8x/8 = 9/8

x = 0.625

can you mark me as brainliest

6 0
2 years ago
A blueprint for a house states that 2.5 inches equal 10 feet. If the length of a wall is 12 feet how many inches is the wall in
Xelga [282]
If 10 feet = 2.5 inches
then 1 feet = 2.5/10 = 0.25
therefore 12 feet = 3 inches

In short the answer is 3 inches on the blueprint
4 0
3 years ago
How do you group quadratics?
barxatty [35]
If you have a quadratic equation in the form ax^2+bx+c
Step 1) Determine the product of AC (the coefficients in a quadratic equation)
Step 2) Determine what factors of a⋅ca⋅c sum to bb
Step 3) "ungroup" the middle term to become the sum of the factors found in step 2
Step 4) group the pairs.
3 0
3 years ago
Lf oil costs $95 per barrel and $1 =R8. How much does a barrel cost in rands?.​
Elan Coil [88]

Answer:

R760

Step-by-step explanation:

If $1 is equivalent to R8 and the total oil costs $95 you must multiply 8x95. This leaves you with an answer of R760

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Together, Victor and Tami Vargas earn $33,280 per year. Tami earns $4,160 more per year than Victor earns. How much do Victor an
    5·1 answer
  • 15 yards to 19 yards
    14·1 answer
  • 74271 in expanded form using exponents
    10·2 answers
  • There are 208 buses in the cities bus fleet 1/8 of the buses are reserved for special trips of the remaining ones half start the
    11·1 answer
  • Cindy’s Fish Cam video data showed that for every 100 fish she saw in the deep habitat, there were 315
    8·1 answer
  • Simplify. 12k - 6 + (3k)(4) Is it -6, 6, 24k + 6, or 24k - 6?
    7·1 answer
  • 1. Simplify the rational expression (5 3/2)(5 1/2)
    14·1 answer
  • I need help with this ASAP I need to find the values of z and x on the picture attached .
    8·1 answer
  • Find 136.7% of 301. Round to the nearest hundredth.
    13·1 answer
  • Solve the linear system using the method of substitution
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!