1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nuetrik [128]
3 years ago
8

If you spend $3 on 6 apples what is the unit rate? Or in other words, what is the cost of each apple?

Mathematics
2 answers:
Andrew [12]3 years ago
8 0

Each apple costs .50 cents :D

ValentinkaMS [17]3 years ago
6 0

your trying to find how much money does each apples cost if you pay $3 on 6 apples.

1st way you could do it is 3 divided by 6 wich is .50cents

or you can split the 50 cents up and say

.50 +. 50= $1

.50 + .50= $1

.50 +.50 = $1

there  are $3 and there are 6 groups of 50 cents and the each 50 cents counts for 1 apple.

<u>So, the cost of each apple is 50 cents </u>

You might be interested in
Find the midpoint of the segment with the following endpoints. (5,3) and (1,9)
OLEGan [10]

Answer:

(3, 6)

Step-by-step explanation:

If you create a mini graph, like I did, you would have seen that the middle point is at the co-ordinates (3,6). I have attached a image to this reply, with my "graph". (Sorry if its a little ugly, but that doesn't matter, the math does.)

8 0
3 years ago
4. Seleccione la respuesta correcta. Select the right answi
WITCHER [35]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The answer is B I have seen this question befor

5 0
3 years ago
What is two 2/3÷1 1/6
babunello [35]

Answer:

0.57142857142

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
An<br>5. A train travelled 720 km in 9 h. How far<br>would it travel in 11 h?​
Citrus2011 [14]

Answer:

The train would travel 880 km in 11 hours.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 30% of 10/16
Vanyuwa [196]

Answer;  30% of 10/16 is

0.1875

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the best path to convert 100 liters to pints?
    5·2 answers
  • 4 to the power of -5.
    9·2 answers
  • A cylinder has a height of 20cm. The diameter of the cylinder is 3 10 its height. Calculate the volume of the cylinder in terms
    13·1 answer
  • The diagram shows the top view of a prism sitting upright on one of its trapezoidal bases. The height of the prism is 10 cm. Wha
    6·2 answers
  • So umm I’m dumb and I need help with this problem
    6·1 answer
  • Six times the sum of a number and seven is 30. Find the number.
    14·2 answers
  • WILL MARK BRAINLIEST!<br><br> Find EC/AC <br><br> Do #15
    9·1 answer
  • a recipe for barbecue sauce calls for 1/2 cup of brown sugar for every 2/3 of ketchup How many cups of brown sugar is required f
    14·2 answers
  • Application of Trigonometric Ratios:
    13·1 answer
  • Last week bananas costed 0.79 per pound this week they cost 0.89 per pound (need the percent change)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!