1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nuetrik [128]
2 years ago
8

If you spend $3 on 6 apples what is the unit rate? Or in other words, what is the cost of each apple?

Mathematics
2 answers:
Andrew [12]2 years ago
8 0

Each apple costs .50 cents :D

ValentinkaMS [17]2 years ago
6 0

your trying to find how much money does each apples cost if you pay $3 on 6 apples.

1st way you could do it is 3 divided by 6 wich is .50cents

or you can split the 50 cents up and say

.50 +. 50= $1

.50 + .50= $1

.50 +.50 = $1

there  are $3 and there are 6 groups of 50 cents and the each 50 cents counts for 1 apple.

<u>So, the cost of each apple is 50 cents </u>

You might be interested in
the lines below are perpendicular . the slope of the red line is -1/3. what is the slope of the green line
Mariulka [41]

Answer:

3/1

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Please help, if you answer thanks :) will mark brainliest
nignag [31]

I believe the correct answer is C.

5 0
3 years ago
PLSSS ANSWER JUST PUT THE NUMBER OF THE QUESTION THEN THE ANSWER PLS HELP ITS OVERDUE AND IM GONNA FAIL 7TH GRADE :(
yanalaym [24]

Answer:

11=  21

12= -12

13= -72

14= -1

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve using long division<br> (x² – 3x - 40) + (x+5)
wolverine [178]

The chosen topic is not meant for use with this type of problem.

However, if you simplify it, your answer is:

x^2 − 2x − 35

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The value, V (t), in dollars, of a stock t months after it is purchased is modeled by the following equation.
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:V(t)= 42(1-e ^{1.5t} ) +36 is given value in dollars of a stock in t months after it is purchased.

a) Substitute 1 for t

V(1) = 42(1-e^{-1.5} )+36 \\=67.852\\=67.85

V(12) = V(1) = 42(1-e^{-1.5*12} )+36 \\=77.00

b) Find derivative for V

V'(t) = 42(-1.5) e^{-1.5t} )\\\\=-63e^{-1.5t}

c) When V(t) = 75

V(t)=75= 42(1-e ^{1.5t} ) +36\\1-e ^{1.5t=0.9286\\=-2.639

d) As t tends to infinity, exponent being in negative t tends to 0

So V tends to 42(1-0)+36 = 78

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the exact value by using a half-angle identity. sin 22.5°
    13·2 answers
  • Please help! 3 Questions please show how you solved the problem
    9·1 answer
  • A(n)=−6−4(n−1)<br> Find the 4th term in the sequence
    6·1 answer
  • Eva bought a car for $21,000. one year later the value is $16,000. what is percent decrease in the value of the car?
    10·1 answer
  • What is the slope of a line that is<br> perpendicular to a line with a<br> slope of -5?
    12·1 answer
  • Idk how to get that answer.
    9·1 answer
  • Which of the following is a rational number?
    11·2 answers
  • Compare the size of 1 meter to the size of 1 centimeter. use your meterstick to help.
    14·1 answer
  • Need the answer to this.
    9·1 answer
  • Solve for x: 0.4x - 3 = 1.4
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!