1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
navik [9.2K]
3 years ago
15

How do you estimate products

Mathematics
2 answers:
Bad White [126]3 years ago
8 0

Answer:

To estimate the result of multiplication (product), round the numbers to some close numbers that you can easily multiply mentally. One method of estimation is to round all factors to the biggest digit (place value) they have.

luda_lava [24]3 years ago
3 0

Answer:

to estimate the result of multiplication (product), round the numbers to some close numbers that you can easily multiply mentally. One method of estimation is to round all factors to the biggest digit (place value) they have.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Name the property used to make the conclusion. If x=y and y=4, then x=4.
almond37 [142]
X = y
y = 4
By the substitution property, we can replace y with 4 in that first equation.
x = 4
4 0
3 years ago
EASYY TO ANSWER I WILL MARK YOU AS BRILIANT HELP PLEASE
BARSIC [14]

Question 1: (0,2) because b value in mx+b is y-intercept


Question 2: plug in 4 for x you will get 1 so max is (4, 1)


Question 3: plug in -4 for x you will get -5 so min is (-4, -5)


Hope it helps :D

7 0
3 years ago
Translate the sentence into an inequality. The difference of twice a number and 3 is greater than 29. Use the variable y for the
Licemer1 [7]

Answer:

The sentence you need is ##### ###### ### ### #####

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Which is the better unit to use to measure the capacity of a bathtub. milliliters or liters?
Lana71 [14]
Liters is the best. A bathtub can hold a lot of water.
3 0
3 years ago
Jill bought a lamp for $40. She sold it at a garage sale for $12. What was the approximate decrease?
Vesnalui [34]

Answer:

she was left with 28$ I'm in high school i think I'm right

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • indicate the quadrant in which the terminal side of theta must lie in order that sin theta is negative and tan theta is postitiv
    14·1 answer
  • Find it solve it make it correct no guess
    13·1 answer
  • Which number sentence is NOT an inequality?
    12·2 answers
  • Vincent bought 25 pound bag of rice. He cooked 6.25 pounds of the rice. He stored the rest of the rice in 3 3/4 pound portions.
    13·2 answers
  • William had $45 dollars to spend on Vegetables. After buying 6 watermelons , he had $25.50 left .how much did each watermelons c
    10·1 answer
  • B / 9 - 9 = 14<br> what is the value of b?
    15·1 answer
  • Expand (x-4)^4 with binomial theorem or pascal's triangle SHOW ALL STEPS!
    13·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    15·1 answer
  • A 5 pound Cartoon Clementine oranges is priced at $4.30 what is the price per pound of Clementine oranges
    14·2 answers
  • How do we know if values in a table are proportional?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!