1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ludmilka [50]
3 years ago
7

Use breaking apart to find the product for 9 ×36

Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
3 0
Take 9 time 30 then 9 time 6. Next add them both together.

(9x30)+(9x6)
270+54
324
You might be interested in
Show all work & simplify ³√64
Assoli18 [71]
4
-∛64 means that x³= 64
 4 x 4 x 4= 64
4 0
3 years ago
- 6 (1+3)=<br> Propiedad distributiva
astraxan [27]
Hi! So what you’re gonna do is multiple everything in the parentheses by what is in front of the parentheses. In this case it is -6!

-6•1=-6
-6•3=-18

-6+-18=-24

Please give brainliest!
4 0
2 years ago
You exercised 24 hours each month for a year. How many hours did you exercise by the end of the year? You may be able to do the
dedylja [7]

Answer:

288 hours.

Step-by-step explanation:

You exercise 24 hours in 1 month.

There are 12 months in one year.

24 * 12 = 288

Therefore, you exercised 288 hours in one year.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
For each function, find f(-1), f(1), and f(3)<br> f(x)=3x-4
Anna [14]

Answer:

f(x)= 3x-4

f(-1)= 3*-1-4

f(-1)= 2-4

f(-1)= -2

f(x)= 3x-4

f(3)= 3*3-4

f(3)= 9-4

f(3)=5

f(x)= 3x-4

f(1)= 3*1-4

f(1)= 3-4

f(1)= -1

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Which graph represents the solution for the open sentence 3|p| – 5 &lt; 7?
ikadub [295]
I am struggling thinking it is either the first or third one. Hope I narrowed it down a bit.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • How much must be deposited today into the following account in order to have a $125,000 college fund in 17 years? assume no addi
    7·2 answers
  • An airplane on autopilot took 7 hours to travel 4,914 kilometers. What is the unit rate for kilometers per​ hour?
    15·1 answer
  • Tammy is buying a soft toy from a shop. The cost of the toy is 9 dollars and she also has to pay a sales tax that is 15% of the
    14·1 answer
  • What is the area of a square with sides of length 8
    8·1 answer
  • Dylan drives 12 miles to work each day, and the same amount to get home. If Dylan works five days each week, how many miles does
    12·2 answers
  • Dusty is dividing 700 pencils into groups of 25 for each classroom. How many classrooms are there?
    5·2 answers
  • Determine the number of subsets and list down all of them.
    12·2 answers
  • 3 - 12[(x + y) - 2)
    15·1 answer
  • For 31 hours of work, you are paid $240.25. How much would you receive for 40 hours?
    7·2 answers
  • Simplify and then evaluate the equation when A=2 and b=4
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!